Jako každý rok, tak i letos se konala vývojářská konference  WWDC (na kterou se můžete kouknout), která přinesla hromadu novinek a tak jsem pro Vás vybral ty nejzásadnější!

Na WWDC byl společně s dalšími operačními systémy jako watchOS, tvOS také představen iOS10 s velkými novinkami. Mezi dále očekávaný operační system určitě patří macOS, který je vlastně staronovým názvem pro OSX. Pojďme se tedy podívat na iOS10 a macOS!

iOS10

Příjemnou a inteligentní funkcí je odemčení obrazovky na základě zvednutí iPhonu ze stolu. Kromě této změny se uzamčená obrazovka dočkala přepracování v zobrazování notifikací.

Nová lock obrazovka

O zajímavé novinky je také rozšířeno 3D Touch. Nyní bude například možné zobrazit náhled aplikace prostřednictvím tohoto ovládacího prvku. 3D Touch přinese takové funkce, že v mnoha případech nebude nutné otevírat ani samotnou aplikaci.

Siri v češtině jsme se opět nedočkali. Příjemné ale je, že Siri by měla ulehčit vyhledávání v App Storu. Ten nyní obsahuje přes dva miliony aplikací a vyhledat v tomto množství tu správnou aplikaci je někdy opravdu velmi obtížné. Siri se také otevře vývojářům třetích stran. Výsledkem tohoto kroku by měla být implementace této hlasové asistentky i do těch aplikací, které nepocházejí z dílny Applu.

Na užitečné funkce se také můžeme těšit v aplikaci Fotky. Asi největší novinkou je rozpoznávání obličejů, objektů a míst. Díky tomuto chytrému rozpoznávání fotografií bude s příchodem iOS 10 mnohem jednoduší vyhledávat v uložených fotografiích.

Do aplikace Fotky ale také přibude například nová záložka Memories, která uživatelům bude připomínat fotky, díky kterým si budou moci zavzpomínat na prožité okamžiky.

Apple Music je další položkou, kterou čekají výrazné novinky. Hlavní změnou je zde pravděpodobně nový design. Zajímavým prvkem je ale rozhodně přidání textů písní do přehrávače, každý den nový playlist vytvořený přímo na míru konkrétního uživatele a chaosu se také zbaví hudební knihovna, která bude rozdělena do kategorií a bude jí přináležet první záložka v Apple Music.

S iOS 10 na iPhony také dorazí nová aplikace. jedná se o aplikaci Home, která by měla sdružovat ovládání všech přístrojů využívajících rozhraní HomeKit. Nyní tak už nebude nutné pro každé zařízení inteligentní domácnosti využívat speciální aplikaci daného výrobce.

Aplikace Home

Novinky také čekají na dvě zásadní aplikace a to Zprávy a Telefon. Telefon nyní bude například rozšířen o přepis zpráv z hlasové schránky nebo rozpoznávání telefonátů a jejich odmítnutí v případě spamu.

iMessage se bohužel nedočkaly rozšíření na Android, tak jak předpovídaly některé spekulace. I tak ale iMessage čeká mnoho změn. Apple si u této aplikace vyhrál s emotikony. Ty budou třikrát větší a při psaní zpráv budou také automaticky označena všechna slova, která je možné nahradit za emotikon. Přes iMessage nyní bude například také možné zasílat hudbu z iTunes. Příjemnou funkcí také je, že u zaslaných odkazů se bude zobrazovat náhled příslušné webové stránky.

Kromě toho iMessage také dostanou podobné funkce jako Apple Watch. Na iOS 10 bude tak možné zasílat jak ručně kreslené obrázky, tak i ručně psaný text.

Poslední významnou novinkou, která souvisí s iMessage je, že se tento komunikační nástroj otevírá vývojářům. V App Storu tak bude možné najít různé aplikace, které budou rozšiřovat funkce iMessage.

 

macOS Sierra

Apple na WWDC také představil novou verzi svého operačního systému pro počítače Mac. OS X se nově jmenuje macOS. Jeho pojmenování tak zapadá mezi všechny ostatní systémy Applu. iPhony a iPady používají iOS, Apple Watch watchOS, Apple TV tvOS a počítače Mac nově macOS. MacOS Sierra tedy vystřídá El Capitan a nepřinese velké změny v designu, ale soustředí se hlavně na nové funkce. Které mě osobně zaujaly? Pojďme se na ně podívat!

Apple představil macOS Sierra

 Funkce Auto Unlock

Pokud používáte Mac nemusíte již pro jeho odemknutí psát heslo. Nově můžete využít své druhé Apple zařízení k odemknutí Mac bez nutnosti použít heslo. Apple na keynote použil Apple Watch, takže kdo ví, jak to bude s iPhonem

macos-sierra-233581

Universal Clipboard

Tato funkce implementuje univerzální clipboard skrze vaše zařízení. Když něco zkopírujete do schránky na iPhonu, vložíte to pomocí CMD+V na Macu. Funkce tedy opět usnadňuje konektivitu mezi jednotlivými zařízeními a zvyšuje produktivitu.

iCloud

Na keynote zazněla informace, že na iCloudu je nyní uloženo 10 miliard dokumentů. Plocha z vašeho desktopového Macu se může zrcadlit i na další Macbooky a iPhone. Z osobní zkušenosti se mi nová funkce velmi líbí. Často ukládám dokumenty nebo nové soubory na plochu,  a pak k nim již nemám přístup přes iPhonu. Musím na to tedy myslet a ukládat je přímo do iCloudu. Nyní tato povinnost odpadá a soubory na ploše uvidíte i na ostatních počítačích Mac nebo na iPhonu.

 

Máte svůj Macbook plný? Přebytečné soubory se nyní uloží do iCloudu a uvolní tak potřebné místo na vašem počítači. macOS bude sám mazat stará a nepotřebná data, jako jsou smazané soubory v koši, Safari cache, staré zálohy iPhonu. Aplikace třetí stran tak pravděpodobně přijdou na zmar.

Siri pro Mac

Spekulace se potvrdily a Siri skutečně přichází na macOS. Ikona Siri bude v pravém horním rohu v Menu baru. Svoji ikonu bude mít také v Docku. Siri vám dokáže vyhledat soubory ve Finderu, najít obrázky na internetu nebo třeba pustit video. Siri se dá vyvolat odkudkoliv. Můžete mít zrovna otevřený dokument přes celou obrazovku a klávesovou zkratkou ji spustíte a můžete diktovat.

Veškeré aplikace půjdou ovládat pomocí hlasu. Stačí například říct „Siri, přehraj můj oblíbený playlist.” Na představení dokázala Siri vyhledat obrázky na internetu, které pak šlo lehce přetáhnout do vašeho dokumentu.

 

Tohle je výčet nejzajímavějších novinek z WWDC o novém operačním systému iOS10 a macOS Sierra. Těšíte se?

O autorovi

DiGiRaaTii
Technický Guru
Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít