Květa Pacovská / Maximum Contrast

11.11. 2015 – 27. 3. 2016

Galerie hlavního města Prahy
Městská knihovna, 2. patro
Mariánské nám. 1, Praha 1
Otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, čtvrtek do 20 hodin
Kurátorky výstavy: Magdalena Juříková, Hana Larvová

   

Květa Pacovská se zabývá trojrozměrnými obrazy, kovovými a papírovými objekty, velkoformátovou kresbou, volnou i užitou grafikou, instalacemi a experimentální autorskou knihou. Všechny tyto formy tvoří široké spektrum děl, jež v  různých variantách propojují linie a barvu s prostorem a mohou spolu komunikovat v různých vzájemných konstelacích. Autorka je založila na principu geometrie a minimalistické východisko neustále rozvádí do nových, neortodoxních forem s rafinovanou proměnlivostí a energickými gesty.

Již od 60. let vytváří experimentální autorské knihy v podobě taktilních trojrozměrných objektů kombinujících vizuální poezii a dadaistickou hru s barevnými prostorovými plány. Originální pojetí knihy jako mnohovrstevnatého uměleckého objektu s otevřeným a stále se měnícím konceptem jí přineslo více jak čtyři desítky prestižních ocenění v zahraničí. Ve světě je význam jejího díla stvrzen také zastoupením v řadě významných sbírek a trvalou spoluprací s galeriemi a kulturními institucemi, jako jsou Chihiro Art Museum v Japonsku, Fondation M. von Cronenbold a Edition Les Grandes Personnes v Paříži, Museum Sztuki v Lodži, Blue Dragon Art Company Tchaj-pej, Minedition Michael Neugebauer Publishing Ltd. v Hongkongu, Victoria and Albert Museum v Londýně a mnoho dalších.

   444

V letech 1992–1993 Pacovská působila jako hostující profesorka a vedoucí ateliéru Vizuální komunikace na Hochschule der Künste v Berlíně. Mezi roky 1995 a 1997 realizovala projekt rozsáhlé zahrady v Azuminu (Chihiro Art Museum) v Japonsku. Rok 1998 strávila jako hostující profesorka na Kingston University ve Velké Británii, kde jí byl rok nato udělen čestný doktorát v oblasti designu. Je stálým hostem na významných knižních veletrzích a kolokviích (Frankfurt nad Mohanem).

U nás je sice respektována v odborných kruzích, široká veřejnost ji však víceméně vnímá jako autorku sofistikovaných knih určených především pro děti. Naším cílem je upozornit na skutečný rozsah a obsah její práce, jež se zejména od 90. let stala nedílnou součástí mezinárodní scény.

Tuto výstavu, stejně jako všechny předchozí, koncipuje autorka sama jako další vrstvu svého díla, která jí umožňuje odkrývat nové vztahy mezi již uskutečněnými i právě vzniklými pracemi a udělovat jim dosud nevyzkoušené role v čistém prostoru galerie. V Městské knihovně otevírá divákům svět svých konceptuálních myšlenkových strategií v dosud nejkomplexnější podobě.

květa

Květa Pacovská

Narozena 28. července 1928 v Praze
1951 absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (prof. Emil Filla)
1992–1993 působila jako hostující profesorka na Hochschule der Künste v Berlíně
1995–1997 realizovala projekt zahrady v Chihiro Art Museum Azumino v Japonsku
1998 byla hostující profesorkou na Kingston University ve Velké Británii
1999 získala čestný doktorát v oblasti designu na Kingston University ve Velké Británii
2001 obdržela Cenu Vladimíra Boudníka za významný přínos v oblasti umělecké grafiky
2003 vytvořila koncepci a grafický návrh pro Mezinárodní knižní veletrh v Tchaj-pej, kde měla také svou vlastní výstavu
2007 představila svou novou knihu A l’infini v Centre Georges Pompidou v Paříži
2008 proběhla její zatím největší výstava v Muzeu užitých umění ve Frakfurtu nad Mohanem (MAK)
2010 vyšla její kniha Couleurs du Jour ve francouzštině a němčině

Knihy Květy Pacovské byly publikovány česky, slovensky, německy, anglicky, japonsky, francouzsky, italsky, španělsky, portugalsky, dánsky, finsky, holandsky, korejsky a čínsky. 

 

Kurátorky výstavy: Magdalena Juříková, Hana Larvová
Grafické řešení: Květa Pacovská, Ondřej Grygar
Anglický překlad: Lucie Vidmar, Vladimíra Šefranka
Redakce textů: Lucie Vidmar
Instalace a produkce, vedoucí: Diana Brabcová
Propagace: Barbora Gallová, Miroslav Koláček, Alice Lenská, Michaela Vrchotová
Vzdělávací programy: Lucie Haškovcová, Markéta Slachová Goldová, Kateřina Prokopová
Mediální partneři: Artyčok.tv, ArtMap, A2, Radio 1, Český rozhlas Vltava, Artalk.cz, Týdeník Dotyk, Art and Antiques, Artmix, Literární noviny, Radio Classic, Hospodářské noviny, Flesh Art, The Museum Channel, Xantypa
Poděkování: Oblastní galerie Liberec

 

Vstupné: 120 Kč plné / 60 Kč snížené (studenti) / 30 Kč (senioři)
Kontakt pro novináře: Michaela Vrchotová, +420 725 818 721, vrchotova@ghmp.cz
Další informace: www.ghmp.cz, www.facebook.com/GHMP.cz

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Kurátorská prohlídka
Čt. 26. 11. 2015 od 18.00

Autorská prohlídka
Čt. 17. 12. 2015 od 18.00
Čt. 25. 2. 2016 od 18.00

Setkání nad knížkami Květy Pacovské
Čt. 21. 1. 2016 od 18.00

Víkendové výtvarné workshopy:

  1. 21. 11. 2015 13.00–18.00 Kniha jako objekt i artefakt, Městská knihovna
  2. 13. 2. 2016 13.00–18.00 Experimenty a dialogy s písmem, Městská knihovna
  3. 12. 3. 2016 13.00–18.00 Tvar a barva v architektuře objektu, Městská knihovna

 

Výtvarný ateliér pro dospělé a seniory:

  1. 24. 1. 2016 15.00–18.00 Barvené hry, kontrasty a harmonie,
    Edukační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci
  1. 21. 2. 2016 15.00–18.00 Tvarosloví geometrie a kniha,
    Edukační centrum v Colloredo-Mansfeldském paláci

V rámci výtvarných reakcí se budeme zabývat několika stěžejními okruhy autorčiny tvorby, jako je kniha, písmo a objekt. Zaměříme se na výtvarnou formu knihy jako komplexního artefaktu, syntézy slova a obrazu. Zabývat se budeme i souvisejícími oblastmi – kniha-objekt, interpretace knihy, ilustrace, knižní obálka atd. Vytvoříme mimo jiné obří leporelo, které se bude v průběhu workshopů a návštěv škol postupně zaplňovat, vyvíjet a proměňovat. Během tvorby budeme uplatňovat principy vrstvení, překrývání, přidávání a ubírání formou nejrůznějších zásahů (vystřihování, perforování, dokreslování, lepení…). Využijeme pestrý výtvarný materiál (např. textil, provázky, dřevo, papíry různých struktur, povrchů a barev). Podobným způsobem si každý vytvoří také svoje vlastní menší leporelo. Nastane tak možnost konfrontace osobního a kolektivního díla, jakési osobní vs. společné „abecedy“ (reflexe sebe sama vs. komunikace s dalšími). Všechny fáze vývoje postupně zdokumentujeme.

Dále se budeme zabývat tématem písma a možností experimentů s ním, přičemž využijeme nejen písmové šablony a razítka nejrůznějších velikostí, ale zapojíme i vlastní a stylizovaný rukopis (např. kaligrafický styl) a budeme je kombinovat například s textovou koláží, s nejrůznějšími typy písma, fontů.  Důležitým tématem bude také objekt. Budeme se koncentrovat na kompozici, řeč tvarů i na roli a účinek barev v prostoru. Porovnáme působení geometrických a organických tvarů.

Víkendové programy vznikají jako součást oblíbeného cyklu „Tvořivé dialogy s uměním“ a jsou určené dětem, rodinám s dětmi a dalším zájemcům všech věkových kategorií včetně seniorů a znevýhodněných.

Příchod a odchod je individuální, tzn. kdykoliv ve vymezeném čase.

Rezervace do 16.00 předchozího dne (není podmínkou účasti)

Interaktivní prohlídky výstavy pro všechny typy škol i další věkové a zájmové skupiny s možností následné výtvarné reakce ve formě vlastní tvorby. Akce přizpůsobujeme časově, tematicky i úrovní náročnosti konkrétním požadavkům každé školy.

Rezervace nutná

Cena: děti do 10 let, studenti uměleckých škol a pedagogové 5 Kč, děti nad 10 let 20 Kč

Kontakt: Lucie Haškovcová, lucie.haskovcova@ghmp.cz, +420 606 612 987, +420 608 216 418

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít