Co je to FLOW a jak ji nalézt

Pamatujete si, kdy jste se soustředili na něco tak hodně, že vše kolem se stalo nepodstatným? Zažili jste takové nadšení, že jste nevnímali čas? Pokud si tyto stavy pamatujete jen matně, jsou následující řádky věnovány právě vám.

Výše popisovaný stav se nazývá Flow. Můžeme jednoduše chápat jako naprosté ponoření se do určité činnosti. Člověk zažívá pocity nadšení, radosti z činnosti, prostě pocit, že žije na 100%. A cítí, že právě tyhle emoce ho burcují k lepším výkonům. Sportovci flow nazývají „the zone“.

Mohli jste se setkat s motivujícími hláškami typu „život začíná překročením komfortní zóny“.  A na to přesně narážím. Flow nepřichází jen tak, je potřeba pro to něco udělat.  A tím je překonat pohodlnost a počáteční nechuť. Je to stejné jako když jdete do posilky, nějak zvlášť se vám nechce, ale chcete tomu dát šanci, a tak jdete. Zpočátku kalkulujete, zda vám stojí za to zpotit si nové fitness oblečení, počítáte si jumping jacks a při dvacátém angličáku dojdete k závěru, že to nějak dáte. Najednou přestanete vnímat námahu a začínáte si užívat ten adrenalin proudící v krvi. Cítíte, že fyzicky si sice saháte na dno, ale přesně to vás neskutečně nabíjí. Nevnímáte čas a užíváte si tady a teď. A to je přesně ono. Najednou je lekce u konce a v hlavě naprostý relax a pocit z dobře odvedené práce. Dokonce se přistihnete, že se těšíte na další lekci do úmoru.

Tyhle stavy nejsou typické jen pro sport. Flow lze zažívat v podstatě u jakékoliv činnosti, kterou pokládáme za smysluplnou. Jde o to umět se do ní ponořit.

K čemu tedy u stavu flow dochází?

– intenzivní koncentrace na přítomnost

– sloučení akce a povědomí

– vliv sebereflexe se vytrácí

– pocit nadhledu nad situací

– subjektivní vnímání času (ztráta pojmu o čase)

– uspokojení z činnosti

Je potřeba si uvědomit, že ponoření se do určité činnosti nevyžaduje pouhé soustředění se na danou činnost. Zpravidla se jedná o kombinaci několika výše uvedených faktorů. Pokud člověk zažije pocity nadšení a motivace z nějaké činnosti, je velice pravděpodobné, že je bude chtít zažít opakovaně. Jak si navodit stav maximálního ponoření, když jen pouhé soustředění nestačí? Říká se, že nejúžasnější věci jsou ty nejjednodušší. V podstatě je zapotřebí tří kroků:

1) Je potřeba vyčistit si hlavu

Když se na chvíli odpoutáme od všech starostí, povinností a „teď musím“, dostaví se pocit relaxace. Je jasné, že nemůžeme čekat pocit klidu, když mám před sebou náročný nebo termínovaný úkol. Odpoutat se od povinností neznamená vždy hodit je za hlavu, ale jednoduše je udělat hned proto, aby měl člověk klid. Podvědomě nás totiž neštve ani tak daný úkol, ale nutkání udělat ho. Je vhodné začít s naléhavými a termínovanými úkoly a jít od nejdůležitějších k méně podstatným. Je fajn uvědomit si, že některé úkoly lze i delegovat na ostatní, případně přehodnotit jejich význam a vyškrtnout z denního seznamu.

2) Postavit si obranu proti vyrušování

Někdy se stane, že když už se člověk odhodlá něco dělat a začíná se do činnosti pomalu ponořovat, jak na potvoru někdo přijde a velice nutně něco potřebuje. V ten moment člověk pocítí vztek nebo jiné negativní emoce a je celkem jedno kdo ho vyrušil a jak důležitý důvod k vyrušení měl. Mnohem častěji je oním rušením facebook, maily, telefon a další lákající programy nebo elektronika. Kromě odpoutání pozornosti nám dávají pocit potřebnosti. Co kdyby někdo něco nezbytného potřeboval? Ve finále zjistíme, že nikdo nic nepotřebuje a ono „co kdyby“ nám akorát odpoutává pozornost od podstatných věcí.

3) Soustředění se

Jakmile se podaří vyčistit hlavu od denních povinností a nastaví se mantinely kdy se nechám odvést od dané činnosti, je vytvořen prostor k tomu, aby došlo k soustředění se bez zbytečné námahy. Samozřejmostí je odstranit vše, co by nás mohlo rozptylovat, ať je to neuklizený hrnek od kávy, otevřené dokumenty v počítači nebo rozházené věci na stole.

Zdá se to jednoduché? Aby ne. Bohužel často kvůli hektickému životnímu stylu zapomínáme, jaké je to zažít flow.

O autorovi

Ima Vision
Psychology Blogger

Život je výzva a je jen na tobě, co si zvolíš. Úspěch a selhání je závisí na přístupu.Nečekej návody na štěstí.. vision je o úhlu pohledu, lifestyle a možnosti výběru.. a Ima? To je moje maličkost.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít