Společnost eMan je předním českým poskytovatelem mobilních řešení. Nabízí služby v oblasti zakázkového vývoje mobilních aplikací, mobilních a responzivních webů a webových aplikací. Na témata týkající se vývoje mobilních aplikací jsem vyzpovídal Tomáše Čermáka, marketingového ředitele eMan.

Jak vznikl eMan?

Začali jsme ve skromném týmu o čtyřech lidech. Fascinovaly nás mobilní technologie od Apple a následně příchod Androidu. Dá se říct, že jsme odešli ze svých zaměstnání, abychom si splnili sen.

Jak vypadaly Vaše první zakázky?

Naší první aplikaci, mParkování, jsme vytvořili v roce 2010. Tato aplikace informovala uživatele o obsazenosti P+R parkovišť v Praze. Naše první velká zakázka byla od České pojišťovny.

Na který z Vašich produktů jste nejvíce pyšní a proč?

  1. Horská Služba (srdeční záležitost)

Tato aplikace je určena na to, aby vám pomohla v nesnázích a byli jste schopni přivolat si sami pomoc. Už v prvním roce od vydání (2011) pomohla zachránit několik lidských životů. (Ke stažení zde, pozn. red.)

  1. Bohemia Energy (jedna z vlajkových lodí)

Pomocí této aplikace je firma schopna v terénu uzavírat smlouvy elektronicky. Tato aplikace šetří spoustu papíru a zásadně zjednodušuje práci obchodních zástupců firmy. Je také nositelem ocenění IT Projekt roku 2014.

  1. E-Pay by Edenred (úspěšná novinka)

Aplikace je určena pro majitele restaurací. Slouží pro přijímání plateb elektronickými stravenkami Ticket Restaurant Card. Unikátní řešení postavené na technologii NFC nedávno získalo vítězství v soutěži IT Projekt roku 2015.

Kolik lidí je třeba mít určitě v týmu při vývoji typické mobilní aplikace (z hlediska složení týmu) u Vás?

Okolo 10 lidí.

Kde hledáte lidi do svého týmu?

Hodně členů týmu se k nám dostalo přes osobní doporučení. Jinak používáme celou řadu nástrojů, jako jsou třeba sociální sítě nebo pracovní veletrhy.

Myslíte si, že v České Republice jsou schopní a profesionální vývojáři? Nebo Vám nějaká kvalita u českých vývojářů schází?

Češi obecně jsou výborní vývojáři, spíše je problém najít jich u nás dost. Tento obor je totiž stále velmi mladý. Co se týče kvalit dobrého vývojáře, je třeba brát v potaz jeho osobní nadšení pro svou práci, které je pro úspěch v tomto oboru klíčové.

Co člověk vlastně potřebuje za výbavu, pokud chce být vývojářem mobilních technologií?

V zásadě se dá říct, že počítač a flotilu mobilních zařízení, na kterých své výtvory testuje.

Byli jste první firma v ČR, která měla k dispozici Google Glass a měla ambice vytvořit pro brýle aplikaci. Jak to s tímto projektem vypadá?

Bohužel nijak. Google projekt Glass nečekaně navenek zarazil, a tak jsme náš projekt museli uložit k ledu také. Nicméně, z řad klientů máme mnoho zájemců o využití této technologie. Vývoj aplikací pro Google Glass je nyní na mrtvém bodě. Nyní čekáme na to, zda Google brýle nakonec na trh uvede či nikoliv.

V současnosti je hodně zajímavé dění okolo virtuální reality (VR) a rozšířené reality (AR; augmented reality, pozn. red.), jak se to Vašeho vývojářského studia týká?

Na trh se nyní postupně dostávají zajímavá a cenově dostupná zařízení pro virtuální realitu. Jedná se třeba o brýle Oculus Rift od Facebooku nebo zařízení z produkce Samsungu, HTC nebo Sony. Jsme rovněž jedni z mála v ČR, kteří se již roky zabývají vývojem v rámci tzv. rozšířené reality. Tyto oblasti přinášejí zcela nové možnosti využití, a to nejen v herním a obecně zábavním průmyslu.

Je vývoj mobilní aplikace nějak speciálně právně ošetřen?

Ano, aplikace je považována za autorské dílo.

Jakou cestu získání finančních prostředků byste doporučili člověku, který by si chtěl založit vývojářské studio? Existují nějaké zajímavé české alternativy zahraničních modelů jako např. 500 Startups nebo Y Combinator?

Tyto cesty jsou podobné jako u dalších typů podnikání. Nicméně, je pravdou, že technologická oblast v řadě aspektů vybočuje. Z českých akcelerátorů zmíním Startupyard nebo akcelerátory různých vysokých škol, např. xPort při VŠE.

Čeho byste se při startu podniku znovu vyvaroval?

Dnes bychom určitě nešli do určitého typu zakázek za každou cenu.

Máte na závěr nějaká další zajímavá témata, která stojí za to s ohledem na eMan a vývoj mobilních technologií zmínit?

Ano, momentálně je pro nás velmi aktuální fenomén internetu věcí (IoT/Internet of Things, pozn. red.). Před několika měsíci jsme se spojili s firmou Jablotron, renomovaným českým výrobcem zabezpečovací a komunikační techniky, a toto spojení chceme co nejefektivněji využít. Software od eMan a hardware od Jablotron zní jako velmi vzrušující spolupráce. Internet věcí bude bezpochyby hýbat světem.

Logo_eMan_basic_version

Pro více informací o společnosti eMan navštiv web eman.cz.

O autorovi

Good Vibes
Zdraví - Motivace - Život

Zdroj inspirace pro tvou Mysl a tvé Tělo.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít