Stres má na zdraví všeobecně negativní vliv. V práci mu podléhá více než třetina populace a množství stresu v každodenním životě dospělých neustále stoupá. Dobrou zprávou je, že jej můžeme účinně eliminovat.

Také máte někdy pocit, že se zběsilým tempem dnešní doby nedokážete držet krok? Nevěšte hlavu, podobné pocity zažívá každý druhý pracující člověk. Stres je fyziologickou odpovědí těla na zvýšenou zátěž, ať už fyzickou nebo emoční.

Stres je problém

Problém nastává ve chvíli, kdy jsme přílišným tlakům vystaveni dlouhodobě a naše odolnost vyčerpá své poslední rezervy. Patříte-li mezi ty, kteří odolnost vůči stresu potřebují zvýšit, a pohybujete se v prostředí, kde je stresu víc než je zdrávo, je na čase ověřit si, zda máte všech svých 5P pohromadě:

Předvídání 

Stejně jako se říká, že štěstí přeje připraveným, vyplatí se toto pořekadlo aplikovat na stres. Právě předvídání stresový situací je klíč k úspěchu. Samotné uvědomění si náročných situací, které mohou nastat a mohou nás dostat pod tlak, nám podvědomě pomáhá k lepší odolnosti a nadhledu.

Prevence

Už jistě máte vypozorované, které situace vás dostanou pod tlak. Zkuste je eliminovat na minimum. Například vás stresují vaše pozdní příchody do práce. Zamyslete se a najděte způsob, jak vstát dřív a do práce dorazit včas. Vyhnete se tak rannímu zmatenému pobíhání po bytě a zapomínání důležitých věcí.

Připravenost

V tomto případě máme na mysli připravenost emocionální. Ta je důležitá, abychom se s možnými stresory dokázali lépe vyrovnat. Připravte si plán B a zamyslete se, jak by se případný neúspěch dal rychle a snadno vyřešit. Dodá vám to sebevědomí.

boj se stresem

Percepce

Je rozdílné, jak se vidíme my sami, a jak nás vidí okolí. Naše subjektivní vnímání situací, tedy percepce, je velmi podstatné při zacházení se stresem. Důležité je se naučit odlišovat, které události a situace jsou reálné a které naopak pouhým strašákem ve skříni. Vždy máte dvě možnosti, buď se necháte pohltit obavami, nebo zkrátka vezmete věci tak, jak jsou, a zařídíte se podle toho, jak se situace vyvine.

Poučení

Stres je starý jako lidstvo samo a k životu zkrátka patří. V pravěku lidé buď útočili nebo utekli. Dnes ho většina lidí v sobě dusí, čímž se z něj stává mnohem větší problém. Faktem je, že se stres ze života vymýtit nedá, ale dá se s ním bojovat. Poučte se z předchozích chyb a naučte se stresovým situacím předcházet. Když už se do vypjaté situace dostanete, zkuste se vybít, ideálně sportem.

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít