Steve Jobs bezpochyby patří k lidem, kteří mohou lidi inspirovat. Aby ne, Apple nebo NeXT nespadly z nebe. Kdo si myslí, že patřil k „hodným“ šéfům vycházejícím zaměstnancům vstříc, doporučuji sáhnout po některé z publikací popisující jeho život a uděláte si názor sami. Přestože byl manažerem očekávajícím dokonalost, jeho citáty se sdílejí ve velkém. Výběr některých z nich vám tady nabízím.

 

Nezastavujte

Pokud jste ještě nenašli to, co hledáte, nepřestávejte. Nespokojujte se s tím, co je. Stejně jako u vztahů. Lidé mají tendenci se usadit v situaci. Smíří se s tím, co je, přestože jim to úplně nevyhovuje a ztrácí motivaci cokoliv měnit. Opravdu si nezasloužíte víc? Osud máte ve svých rukou, tak proč se smiřovat s málem?

 

Dělejte to, co milujete

Často se stává, že lidé vykonávají práci jen proto, aby nějakou měli. Štve je, vysává z nich energii a mnohdy ani finančně nesplňuje jejich očekávání. Nezřídka od nich slýcháváme, že by práci změnili, ale když dojde na lámání chleba, nestane se nic. Přitom práce tvoří podstatnou část života. Proč ji netrávit tak, aby nás bavila? Aby byl člověk v práci spokojený, měla by ho naplňovat. Proč tedy nedělat to, co milujete?

 

Není to o penězích

Mnozí si myslí, že úspěšným lidem záleží na penězích. Tito lidé však vnímají peníze jen jako prostředek. Moc dobře totiž ví, že nejcennější komoditou je čas. Čas nelze koupit, stejně tak máme všichni den dlouhý jen 24h.

 

Nemarněte svůj čas

Asi všichni známe rčení „tvůj čas je limitován, neztrácej ho žitím života někoho jiného.“ V tomto rčení nejde ani tak o snahu někoho napodobit, jako o snahu vyhovět. Snaha vyhovět společnosti, partnerovi, názoru a myšlení ostatních. Přebírání názoru ostatních, je pohodlné, dokonce až tak, že lidé mnohdy nejsou schopni vytvořit si svůj vlastní názor, či dokonce si za svými názory stát.

 

Myšlenky vytvářejí realitu

Každý vnímá realitu po svém. Někdo chápe problémy jako překážky, které mu osud hází pod nohy. Jiný v nich vidí výzvy. Jak jsem naznačovala v minulých článcích  – vše je o přístupu.

 

Smrt je narození nového života

Nikdo nechce zemřít, dokonce ani ti, kdo věří na nebe. Přitom myšlenky na smrt sdílíme. Připomínáme si vlastní konečnost, že jí neutečeme. Jobs ve svým rčení vnímá smrt pozitivně, jako součást života, která připravuje místo, pro něco nového. Pokud si to převedeme na vztahy. Měli bychom být vlastně rádi za to, že nám nějaký vztah „nevyšel“. Neboť nám tím připravil půdu pro něco nového. Konec něčeho vnímají lidé bolestně. Neuvědomují si totiž, že to skončilo proto, že to nefungovalo. Čím déle ulpívají na minulosti a doufají, že se situace časem změní, tím později pak zjistí, že promarnili část svého života čekáním. Někdy je potřeba si připustit, že se věci dějí z nějakého důvodu, osvobodit se od minulosti a začít se těšit na to, co přijde.

 

Věřte v ostatní

Ruku na srdce, spolupracovat s ostatními je občas náročné. Zejména pak, když je zodpovědnost za náročný úkol přímo na vás. Kolikrát jste si řekli „než do mít blbě, tak to udělám raději sám.“ Technologie jsou na nic, pokud nevěříte druhým. Důležité je věřit lidem, že jsou dost dobří a chytří. Stačí jim dát nástroj a sledovat, co vytvoří.

 

Následujte svou intuici

Mohlo by se zdát, že právě tohle rčení na Jobse moc nesedí. Co ale uděláte v situaci, kde nemáte dostatek informací, abyste odhadli jak může dopadnout? Dáte na svou intuici. Buď riskujete nebo od toho dáte ruce pryč. Nejen v podnikatelské sféře je riskování občas nezbytné.

 

Věřte své cestě

Všichni někam směřujeme. Někdy cítíme jasně kam chceme, jindy méně. Jde o to věřit. Někdo věří v Boha, jiný v karmu, další v sebe. Víra je něco co nás pohání.

 

Následutej své srdce

Tohle rčení završuje a doplňuje všechna předchozí. Pokud člověk zapomene, že vše má nějaký smysl, je předurčen k přežívání. Ulpívání na minulosti, slepá víra, že se něco změní. Strach oprostit se od minulosti. Ulpívání v situacích, které nám nevyhovují. Nakonec přijde zjištění, že čas probíhá mezi prsty místo toho, abychom vzali život do vlastních rukou. Ano, život je otázka volby.

 

O autorovi

Ima Vision
Psychology Blogger

Život je výzva a je jen na tobě, co si zvolíš. Úspěch a selhání je závisí na přístupu.Nečekej návody na štěstí.. vision je o úhlu pohledu, lifestyle a možnosti výběru.. a Ima? To je moje maličkost.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít