Stalo se vám někdy, že jste chtěli popsat určitou situaci, nějaký svůj dojem, pocit nebo nějak označit nějakého člověka, ale nenašli jste to správné slovo?

Nikdy v životě mi nikdo nevzal slov, no možná jen tehdy, když mi vyřízli krční mandle a já slov nebyla schopná, ale i tehdy, jsem se snažila mluvit. Včera se mi stalo, že jsme skutečně neměla co říct a v tu chvíli mě napadlo, že jsme vlastně otroci slov. Někdy totiž nastane chvíle, kdy chcete něco říct, ale přijdete na to, že prostě neexistuje slovo, které by na vaší situaci sedělo. Někdy cítíte zcela nepopsatelné pocity. Vysvětlit pak co se vůbec děje je něčím naprosto nepředstavitelným. Musíte se zamýšlet a zkoušet vaše pocity k něčemu přirovnávat a pak se to pokoušet nějak vysvětit, průběh, který má většinou stejný konec lidé jej nepochopí, dokud pocit sami nezažijí.

stevepb / Pixabay

Jsme vlastně otroci svého vlastního vynálezu, naše myšlenky jsou tím nejsvobodnějším, protože mají i vizuální projekci, která je na tomto nezávislá. Dávají nám signály a my vše hluboce cítíme, jako kdyby to vše byla skutečnost, ale popsat celý děj, co se děje s naším tělem, když zažíváme problémy, najednou tam je díra, něco jako šum, když se na televizi kdysi ztrácel signál, ale potom zase naskočí. Někdy píši a každou větu vymažu, protože neobsahuje ty emoce, které já hledám, když chci vyjádřit něco co se děje, co si ten člověk myslí, moje myšlenky ví, ale slova nejsou a proto si začínám uvědomovat, že jsme na slovech takřka závislí.

Existují slova na danou situaci a činnost, která se nadají ani přeložit, teď z patra mě napadá slovo Duende, které často používám už jen proto, že někdy se na vernisáži podívám na obraz a nic jiného mě nenapadne. Duende je španělské slovo, které popisuje hluboký dojem, který ve vás zanechává právě nějaké umělecké dílo.

Poté jsem hledala podobná slova, protože mě celá tahle myšlenka začala docela zajímat.
Fernweh (německé slovo) – popisuje stesk po místě na kterém jste ale nikdy nebyli
Mamihlapinatapei (yaghanské slovo) – bezeslovný, přitom pohled plný emocí mezi dvěma osobami , které chtějí něco udělat, ale nemají odhodlání
Gattra (italské slovo) – je to označení pro ženu (především v pokročilejším věku) která nabízí domov potulným kočkám
Torchlusspanik (německé slovo) – je to strach z možné ztráty příležitostí během stárnutí
Kyoikumama (japonské slovo) – označení pro matku, která neustále nutí své dítě k nejlepším výsledkům

Wokandapix / Pixabay

I přes snahu najít slovo popisující nějaké stavy úzkosti, nenašla jsem nic. Většinou jsou slova, pro označení k někomu, pro nějakou činnost, ale pocitová slova se většinou nenajdou. A tak se budeme muset smířit s tím, že někdy cítíme naprosto nic i když v nás všechno křičí a bude to tak do té doby, než někoho nenapadne nové slovo, které se začne používat.

O autorovi

Denica
Lifestyle Blogger

Netuším co napsat, tohle mi nejde. Měla jsem tendenci se podělit o tom co prožívám každý den, s kým se setkávám, protože jsou lidé co mají zajímavé příběhy, které nikdo nezná a měl by znát.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít