Určitě jste si všimli, že popularita rostlinné stravy v ČR – hlavně v Praze – roste. Obzvláště v posledních dvou letech; zakládají se obchody s biopotravinami, veganské restaurace, fresh bary a podobně. Lidé vynalézají a objevují produkty jako jsou kokosové mléko či burger bez masa. Zjišťují, že „se to dá jíst“ a zakomponovávají stále více rostlinných položek do svého jídelníčku.

Vyvstávají ovšem následující otázky:

Co je k tomu vlastně vede?

Proč se vzdávat živočišných produktů, které jsme měli vždy tolik rádi?

Není to zas další z těch hloupých módních trendů, na který se lidé nalepili?

Myslíme si, že tím hlavním důvodem pro vzrůstající popularitu rostlinné stravy mezi naší populací je velice snadný přístup k informacím, který nám naše doba nabízí. Dnešní doba je natolik úžasná, že každý z nás má možnost najít si informace prakticky o čemkoliv na vlastní pěst skrze malý chytrý přístroj, kterému jsme také podle toho dali název: chytrý telefon. Vskutku, lidé dnes mají zdroj informací snad o všem na světě ve své kapse. A když ne v kapse, tak doma na stole v počítači.

V současné době tedy nejsme limitováni tím, že čekáme na to, až nám někdo jiný danou informaci předhodí. My sami jsme schopni si danou informaci velmi efektivně vyhledat. A to samé platí i s ohledem na náš jídelníček.

Ačkoliv to spousta lidí netuší, mnoho informací o produktech, které nám od malička kupovali, jsou založené na reklamách z minulosti (např. kravské mléko). Lidé si je pouze předávali dále ústně a jak šel čas, nakonec se jim bezmyšlenkovitě a masově uvěřilo. Dnes se ovšem dá velmi snadno zjistit, zda jsou reklamy o produktu, který rádi jíme, založeny na důvěryhodných informacích, přičemž zároveň nemusíme strávit věky v knihovně studiem všemožných aspektů týkajících se našeho stravování. Vše si můžeme najít ve velmi stručné a časově nenáročné formě. Toto vše nám zajistil magický nástroj – internet.

Mnoho lidí skrze internet zjistilo a zjišťuje, že živočišná strava není ideální a že je s její konzumací spojeno mnoho zdravotních problémů. Například se můžete dočíst, že konzumace rostlinné stravy neznamená nedostatek bílkovin pro lidské tělo. Nebo že (živočišné) mléko z kostí vápník odvádí a naopak je oslabuje. Nebo to, že při vaření jídlo ztrácí živiny. Klíčem je ovšem být proaktivní. Informací je na internetu k nalezení spousta, ovšem to, zda si je vyhledáme záleží pouze na nás. Nečekejme, že to za nás udělá reklama, jako tomu bylo kdysi. My sami nyní můžeme být pány našeho jídelníčku, stačí jen, když se budeme sami zajímat a přesvědčovat o „zdravosti“ daného jídla.

Zkrátka a dobře, nemyslíme si, že rostlinná strava je módním trendem doby, ale že se jedná o přirozený lidský vývoj, který je podpořen technologiemi, které v současnosti máme k dispozici. Ukazuje se, že rostlinná strava je pro naše tělo tou nejzdravější alternativou. Stačí si tyto informace jen vyhledat a přečíst. Dále už následuje jen rozhodnutí, zda chceme udělat to nejlepší pro naše tělo a zdraví nebo zda se spokojíme se zažitými pořádky, které jsou pro nás pohodlné, avšak nezdravé.

Proč tedy nabírá rostlinná strava na popularitě? Protože mnoho lidí se o svůj jídelníček začalo zajímat, využívá technologií a shání si informace samo.

Trend tedy spočívá spíše v tom, že stále více lidí se zajímá o své zdraví a přebírá odpovědnost do svých rukou. A to je dobře.


Co si myslíš ty? Napiš nám do komentářů!

O autorovi

Good Vibes
Zdraví - Motivace - Život

Zdroj inspirace pro tvou Mysl a tvé Tělo.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít