O Černobylské zóně se povídá, že se v ní zastavil čas a vše zůstalo tak, jak v ní lidé v roce 1986 po nucené evakuaci zanechali.

Dlouho už to však není pravda a při pohledu na fotografie dnešní Pripjati, prázdných paneláků, rozbitých oken a opuštěných vesnic černobylské zóny, je mnoho lidí právem překvapených a ptá se, kam se poděly všechny osobní věci, nábytek, nebo elektrické spotřebiče, které zde lidé zanechali a dnes tu nejsou. Na tuto otázku však existuje trochu složitější odpověď – Většina těchto věcí byla v prvních dvou letech po černobylské havárii úmyslně zničena a co nebylo zničeno, bylo ukradeno. Ale vezmeme to hezky po pořádku…

První rok po černobylské havárii

Havárie v Černobylské jaderné elektrárně měla sice celosvětový dopad, ale nejvíce škod způsobila ve svém blízkém okolí. Příroda dostala tvrdý zásah a pro desítky obcí to znamenal faktický zánik. Lidé byli nuceni ze dne na den odejít a jejich opuštěné obydlí se rázem staly snadným cílem zlodějů. Úřady proto ihned po odchodu lidí začaly pracovat na účinné ochraně vysídlené zóny před nezvanými hosty. Zónu střežila sovětská armáda s policií, veškeré opuštěné domy byly zapečetěny proti nepovolanému vniknutí a Pripjať i celá zóna byla obehnána plotem z ostnatého drátu a to o celkové délce 392 km (což je mimochodem více, než délka hranic celého Lucemburska).

V prvních měsících byly pokusy o nelegální vniknutí do zamořené zóny velmi vzácné, ovšem netrvalo dlouho a za nějaký čas začala zóna a především Pripjať přitahovat zloděje jako hodně silný magnet. Vidina rychlého nabytí peněz z prodeje ukradených a kontaminovaných věcí byla silnější než strach o svůj vlastní život a zdraví. Mezi těmi kdo v zóně kradli byli „překvapivě“ i zkorumpovaní vojáci, policisté a civilní zaměstnanci zóny, což úřady před veřejností raději tajily.

V srpnu 1986 bylo evakuovaným lidem z Pripjati a okolí oficiálně povoleno krátce navštívit své opuštěné domovy a odnést si s sebou několik nejcennějších věcí. Tohoto práva využilo na 20 tisíc lidí a celá akce byla přísně regulována s jasně danými pravidly. Bylo například zakázáno vynášet těžké a objemné předměty a předměty, které nebylo možné snadno dekontaminovat.

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít