Dokumentární seriál Kmeny je cyklus mapující současné městské subkultury. Přiblíží 16 z 26 témat popsaných v mimořádně úspěšné knize Kmeny z roku 2011.

Cílem cyklu je ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství v Čechách fungují, jak se projevují, jak vypadají a v čem tkví jejich těžiště. Život 16 subkultur zachytilo 10 režisérů nastupující generace dokumentaristů. Dokumentární cyklus vzniká v koprodukci Yinachi a České televize.

8. DÍL – TATTOO

Kůže jako odraz existence, tělo výtvarně odrážející duši, vtělení osobní historie do fyzického těla, zhmotnění života skrze neutuchající nákresy, individuální kronika historie světa. Tělo jako intimní deník, jako veřejná nástěnka, jako kronika sebe sama. Nová verze tatérské estetiky, uměleckého světa, který je schován či vystavován jen nenápadně a mimochodem. Režisér Štěpán FOK Vodrážka prozkoumává tajemství znaků, symbolů a barev na kůži jako veřejném plátnu vlastní identity.

“A co to znamená? Co budeš dělat, až budeš starej? Co když se ti to nebude za rok líbit? To jsou nejčastější otázky spojené s tetováním. Jelikož sám mám několik tetování, vím, že tetování je úplně o něčem jiném. Je to o rituálu, zachycení určitého momentu života a jeho otisknutí na svou kůži v podobě obrazu. Chtěl jsem divákovi tuto zkušenost předat, proto jsme v rámci dokumentu potetovali dosud nepotetovanou dívku,“ říká režisér Štěpán FOK Vodrážka. “Vzhledem k tomu že tetování je tu od počátků lidstva a v současné době existuje v nespočetně podobách, je nemožné ho na ploše 26 minut zachytit jako celek. V rámci dokumentu jsem se tedy soustředil na subkulturu, která se vytvořila okolo Michala Burdy, jednoho ze zakladatelů pražské tattoo scény. Druhou hrdinkou našeho filmu je Lucie Lišková, filmová maskérka a tatérka tetující unikátní ruční metodou bez použití tetovacího strojku,“ doplňuje Vodrážka.

Režie: Štěpán FOK Vodrážka
Kamera: Šimon Dvořáček
Střih: Šimon Hájek
Zvuk: Petr Šoupa

MAKING OF: ZDE

PŘEDCHOZÍ DÍLY: ZDE

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít