Nový sarkofág

Vzhledem k tomu, že původní sarkofág byl postavený jako dočasný, bylo potřeba nalézt trvalejší řešení ochrany. Dne 10.08.2007 byla proto podepsána smlouva na zakázku za 935 milionů eur na vybudování nového obloukového sarkofágu s plánovanou životností až 100 let.
Finančně na projekt Ukrajině přispělo 29 zemí, mezi něž přispěla Česká republika (2,6 miliónu eur), Evropská Unie, USA, nebo třeba také Japonsko.
Oficiální zahájení stavby bylo v roce 2012, ale to byly víceméně pouze formality, protože samotné přípravy a stavba byla započala o pár let dříve v roce 2010.

SLEDUJ ONLINE VÝSTAVBU: ZDE

Datum ukončení stavby je plánováno na 15.října 2015, ale vzhledem s objevujícími se problémy s financováním a rostoucími náklady se s dokončením nepočítá dříve, než v roce 2017. Nový sarkofág by měl na délku měřit 257 metrů, šířku 164m a výška by měla dosahovat 110m. Hmotnost by pak měla být až 29 tisíc tun.

Samotná stavba probíhá asi 250m daleko od zničeného 4 bloku elektrárny, aby se snížil dopad radioaktivního záření na dělníky. Po dokončení prací, bude nový sarkofág přemístěn nad 4 reaktor, který by měl celý hermeticky uzavřít. Poté začnou práce na demontáži původního sarkofágu a likvidování trosek 4 reaktoru.

Prohlédněte si  animaci výstavby nového sarkofágu:

https://www.youtube.com/watch?v=F9URUQvGE9g

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít