Placebo efekt je založen na očekávání. Zdraví se stejně jako smůla dá přivolat. Stačí v ně jen uvěřit.

Už koncem 70. let proběhla studie, v níž se sledoval vliv placeba na bolest – pacienti dostávali tablet­ky z cukru a jejich bolest se zmírnila. Čím více pacient v účinek daného léku věří, tím je jeho subjektivní úleva větší. Ale nejen subjektivní – příznivě naladěná a aktivovaná mysl spouští i ozdravné procesy v těle včetně imunitního systému. Tzv. placebo efektem se dá ovlivnit v těle všechno možné – spánek nevyjímaje.

Mocná síla mysli

Placebo efekt je založen na očekávání – mysl i tělo jsou mimovolně citlivější k pod­nětům, které odpovídají tomu, co ‚má‘ nastat. Mnoho drah v lidském mozku je totiž specializováno na zpracování reak­cí na předvídané situace. Výsledkem je tvorba chemické látky dopaminu, která  mobilizuje tělo na co nejvyšší výkon a nastartuje i samoléčivé procesy.

O účinku placeba se vědělo již dávno. Využívali ho lékaři, šamani, kněží, psychologové i sportovci. Nevěříte? Stačí slovo ‚očekávání‘ nahradit slovem ‚víra‘, a vše je hned jasnější. Nejrůznější zaříkávání, používání svěcené vody nebo hostie, talismanů, ale i moderních maskotů, homeopatie nebo sloganů má společný efekt – posílit dotyčného tak, aby si pomohl sám. A funguje to. Ne nadarmo se říká: „víra tvá tě uzdravila“, či „víra hory přenáší“.

Placebo efekt má však pochopitelně i svou odvrácenou stránku. Pokud si například pacient přečte příbalový leták a bude se obávat nežádoucích účinků, bude mít vel­mi pravděpodobně většinu z nich. A nemu­sí být nutně simulant, jen jeho mysl a tělo jsou citlivější k očekávaným příznakům, a tak si je mohou i samy vyvolat.

zdravi je v hlave

Placebo efekt naprogramuje naše zdraví?

Když je placebo efekt vědecky dokázaný, nedal by se tedy využít tak, že bychom si vlastní vůlí naordinovali stálé zdraví? Tak silný tento mechanismus není a bez léků se prostě neobejdeme. Lékaři a psychologové ho však berou vážně a pracují na jeho co nejefektivnějším využití a již dnes může cíleně pomáhat prakticky kaž­dému, kdo je ochoten se o něj opřít.

Zkuste to s pozitiv­ním myšlením – nepod­dávat se chorobě, věřit v léč­bu i účinek léků, každé zlepšení přivítat, stále ‚hecovat‘ tělo do boje proti nemoci, i o ovoci či vitaminech uvažovat jako o ‚zázračných‘ lécích… Právě to přispívá k uzdravení.

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít