V poslední době se roztrhl pytel s návody jak docílit bohatství o kterém se nám ani nesnilo, dokonalé postavy v krátkém časovém intervalu s perfektními výsledky a zaručenými radami z oblasti managementu.

Kdo by to nechtěl? A vůbec, dobře se to čte. Navíc kroky popisované v článcích nejsou zas tak složité. Jak se to vezme, ono to nejjednodušší bývá zpravidla nejúčinnější, ale… Už naše babičky říkávaly, že pečení holubi do huby nelétají. No něco na tom bude. Vezměme si články popisující nebývalý úspěch majitelů firem s ne zrovna neznámými názvy. Většinou začínají tím, jak jim dal život knock out. A to je ten moment, kdy se musí člověk rozhodnout. Buď mu dno a oplakávání okolí vyhovuje nebo si řekne, už nemám co ztratit a jede dál.

Ok, tak jednoduché to není. Nejdříve je totiž překvapen z toho, co se to vlastně stalo, říkejme tomu třeba fáze šoku. Jakmile se v tom trochu orientuje, začne hledat důvod a odpovědi na tisíce proč, které se v hlavě objeví. A na mnohé „proč já?“, „jak mi to mohl/a udělat?“, „kdo za to může?“ odpověď třeba nikdy nenajde. Kolikrát není důležité znát všechny odpovědi, klíčové je samotné ptaní. Proč? Tím jak se člověk ptá, zjišťuje další informace o dané situaci a začíná si lépe uvědomovat sám sebe. Také následné přemýšlení co by, kdyby, má svůj účel. A to i přesto, že situaci neřeší. V téhle fázi se totiž člověk naučí přemýšlet v širších souvislostech a vidět situaci v různých variantách. Důležité je uvědomit si, že „proč“ a „co by kdyby“ nemá věci řešit, ale vedou k uvědomění si vlastních možností, schopností. Přirozeně se dostaví i pocit bezmoci, kdy si řekne „a co teď?“, „co bude dál?“. A právě tady se rodí ony převratné nápady, tedy pokud člověk nedojde k názoru, že utápět se ve vlastní sebelítosti je vlastně fajn, protože upoutá pozornost okolí. Aspoň zpočátku.

Nakonec dojde k smíření, že on ten knock out byl vlastně nezbytný k tomu, aby se vykrystalizovalo něco víc, něco dál. Ne nadarmo se říká, že život je jako roller coaster, jednou jsi nahoře, jednou dole. Zjednodušeně by se dalo říct, že úspěch závisí na tom, jak se dokážeme vyrovnat s knock outy, které nám život servíruje… a když ne život, tak závistivé okolí určitě. Ono okolí totiž nevidí peklo, kterým si člověk musel projít, vidí jen výsledek. To, že musel člověk něco ztratit, odepřít si nebo tvrdě makat, to nikoho nezajímá.

Ony ty motivační články mají něco do sebe. Vychází totiž z pozitivní psychologie M. Seligmana a M. Csikszentmihalyiho. Co to je? Zjednodušeně by se dalo říct, že je to psychologie založená na pozitivních emocích, zážitcích, nadějích. Mnohým teď naskočil seriál Friends (Přátelé) nebo HIMYM, kde jsou všichni v pohodě. A o tom to je. Ne, že by se problémy neměly řešit, ale je fajn umět si i v knock outech najít něco pozitivního.

 

Koneckonců na tom stojí i celá motivace ve sportu. A tady narážím na to, proč tolik rádoby výživových doporučení a zázračných návodů jak cvičit, kolabuje. Ono nejde jen o to lidi vyhecovat, ale taky udržet jejich motivaci až do té doby, než se sport stane součástí jejich životního stylu. Můžu měsíc potit krev v posilce, nějaké náznaky zpevnění nejspíš i uvidím, ale dokud tomu nedám část sebe, tak celá snaha padá. Ano, i zázračná postava chce svůj čas.

Co se nám tedy happy články snaží ukázat? Že máme na výběr, buď těžkým situacím podlehneme a budeme se utápět v sebelítosti a závisti. Nebo je vezmeme jako výzvy a vytřískáme z nich co nejvíc. Je potřeba věřit především sami sobě a jít si za tím, co skutečně chceme. A v neposlední řadě nepřestat. Life is challenge let’s face it 🙂

 

 

O autorovi

Ima Vision
Psychology Blogger

Život je výzva a je jen na tobě, co si zvolíš. Úspěch a selhání je závisí na přístupu.Nečekej návody na štěstí.. vision je o úhlu pohledu, lifestyle a možnosti výběru.. a Ima? To je moje maličkost.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít