Ahoj! Není to tak dávno, co jsme měli to potěšení a účastnili se akce jednoho zajímavého českého projektu, Na ovoce.

Na ovoce je nová iniciativa mladých lidí, kteří se rozhodli zmapovat volně rostoucí ovocné stromy, keře a bylinky po celé České republice a Slovensku a zasadit je do interaktivní mapy na webu, která je dostupná pro všechny. Díky tomu tedy máme k dispozici zdroj inspirace pro zdraví obohacující letní výlety do přírody.

Na ovoce 1

Pokud se ti nápad líbí a znáš ve tvém okolí místa překypující ovocným, keřovým či bylinkovým bohatstvím, která na mapě Na ovoce uvedená nejsou, můžeš se jednoduše registrovat na web na-ovoce.cz a místa tam přidat. A když budeš přidávat často, můžeš se dostat do „Síně slávy“ a stát se váženým sběračem. 🙂 Web na-ovoce.cz nabízí i Herbář, kde si můžeš o dané plodině zjistit více, např. její výskyt, léčivé účinky či kalendář sběru.

Nicméně, je dobré mít na paměti, že na mapě Na ovoce jsou uvedena místa, která patří nám VŠEM. To jednoduše znamená následující: buďme k těmto místům ohleduplní a vděční za hojnost, kterou nám poskytují zdarma. Proto tým Na ovoce vymyslel Kodex sběrače, ve kterém najdeme základní pravidla slušnosti při sběru. Na ovoce totiž není jen o mapování volně dostupných míst ke sběru, ale také o přispívání k jejich udržitelnosti, zakládání nových takových míst a dbání na hodnoty, které rostliny pro člověka představují. Navíc podpoříme přirozenost naší krásné české a slovenské krajiny. Stručně řečeno, Na ovoce je o zážitkovém, ale také o zodpovědném využívání našeho přírodního bohatství. Buďme tedy vděční za to, že taková iniciativa existuje a přispějme k jejímu dobrému jménu, pokud se rozhodneme ji využívat a říkat o ní dále svým přátelům.

Na ovoce je tedy ideální iniciativa pro ty, kteří chtějí jíst a žít zdravě, protože zajišťuje ideální kombinaci zdravé stravy a aktivního pohybu. Myslíme, že tuto iniciativu ocení především lidé z měst, kdy mohou mapu Na ovoce využít k naplánování si pěkného výletu a na místo v supermarketu si ovoce obstarat přímo z přírody. Přirozeně. Můžeš využít také organizovaných akcí po ovocných sadech přímo s týmem Na ovoce, jako byla například ta, které jsme se účastnili my. Byl to opravdu příjemný relax s příjemými lidmi. Stačí si Na ovoce přidat na sociální sítě a hlídat si, kdy se naskytne další taková příležitost.

 

Líbí se nám, že tato iniciativa je o sdílení. A až si mezi sebou budeme sdílet více, svět bude ještě lepším místem pro život, než je teď.
Každopádně, sdílení ovoce je skvělý, chutný a zdravý začátek! 😉

Krásné a ovocné léto všem!

GV

P.S. Pokud by ses chtěl stát součástí týmu či jinak pomoci projektu Na ovoce, neváhej a piš na katka.kubankova@na-ovoce.cz.

O autorovi

Good Vibes
Zdraví - Motivace - Život

Zdroj inspirace pro tvou Mysl a tvé Tělo.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít