Muay Thai, známý též jako thajský box!

Toto bojové umění se vyvinulo patrně z čínských bojových umění a v Thajsku si získalo obrovskou popularitu. Původně se souboje odehrávaly převážně na tržištích, později začaly vznikat specializované stadiony a zápas se přesunul do klasického ringu.

Někteří thajští historici soudí, že praotcem současného Muay Thai je Pachujut, který začal vznikat v polovině druhého tisíciletí před naším letopočtem. Tato doba byla plná bojů s čínskými plemeny, která chtěla ovládat Siamský poloostrov. Tváří v tvář nepříteli se tak započalo rodit bojové umění, které pomohlo přežít thajským národům. Bohužel tyto prameny, zmiňující počátky vzniku bojového umění Pachujut, nejsou stoprocentně potvrzeny, takže první písemné zmínky o thajských národech potvrzené archeologickým výzkumem pocházejí z území dnešní Číny a jsou datovány do šestého století před naším letopočtem. V těchto záznamech je pouze uvedeno, že Thajci se zabývali pěstováním rýže v údolích. První prokázané zmínky o existenci systému boje s použitím končetin u národů Jihovýchodní Asie byly nalezeny v Číně a jsou datovány od patnáctého století našeho letopočtu, kde jsou vyobrazeny hlavně boje se zbraněmi.

Legenda tvrdí, že Pachujut byl počat v jeskyni poblíž města Suvannapum pěti velkými mistry: Kru Kun Plaaem, Kru Lamou, Kru Fongom, Kru Sri Trejratem a dcerou Kru Kun Plaaq Kru Me Bua.

Za další starý systém je považován Muay Boran (Boran v thajštině znamená dávný, původní). Tento systém vnikl díky zkušenostem různých národů ze všech oblastí Siamského poloostrova a jevil se jako první plnohodnotný bojový systém obsahující krom úderů a práce se zbraněmi i chvaty, držení a strhy. Muay Boran je považován za praotce současného Muay Thai.

Po staletí se v thajské armádě vyučovaly tyto principy. Voják se učil a trénoval, pouze když byl v armádě, když aktivně bojoval. Pro armádu to byl prostředek aktivního boje zblízka, bojové umění vzniknuvší na bitevních polích.

První soutěže v pachojutu z konce pátého století organizoval vládce města Autong Pra Lansa. Tato podívaná byla zamýšlená jako pobavení a hazardní hra současně pro všechny vrstvy obyvatel. Souboje měly přátelský charakter. Úmrtí soupeře nebylo přípustné. Samotné zápasy se pak začaly nazývat Muay (zápas, bitka, šarvátka) nebo Pajan Muay (zápas, na který se přijímají sázky).

Takto se postupně toto thajské bojové umění začalo z bitevních polí postupně přesunovat do ringů.

Muay Thai byl vždy populární, ale je jedno období, kdy jeho popularita dosáhla svého vrcholu. Bylo to za vlády krále Lámy V., kdy mnohé zápasy Muay Thai byly organizovány přímo královskými úřady a vítězové dostávali vojenské tituly přímo od Krále a byli to převážně bojovníci z královské gardy.

Za vlády krále Rámy VI. začaly zápasy probíhat v ringu z provazů a začala se používat časomíra. Do té doby doba zápasu trvala tak dlouho, dokud se kokosový ořech udržel na hladině. Jakmile se potopil, tak byl oznámen konec kola.

Za doby krále Tigra se ruce a předloktí borců Muay Thai začaly omotávat pásky z koňské kůže. Toto bylo nutné za prvé pro ochranu boxera, za druhé pro silnější údery. Později se začaly používat konopné provazy nebo obyčejné bavlněné pásky.

Muay Thai byl po mnoho staletí pro Thajce milovaným druhem sportu. Kdokoliv se mohl začít učit Muay Thai. Od krále až po prostého člověka. Muay Thai je od roku 1920 součástí povinné školní výuky až do současnosti. Lidé v mnoha případech pokračují ve výuce Muay Thai ve sportovních klubech a sálech, jako je tomu dnes nejen v Thajsku běžné.

Jan Vlasák
vlasák

Bojové sporty:

Thajský box – člen reprezentace, profesionální mezinárodní mistr Slovinska z roku 2011

Tae kwon – Do – 6 x mistr Evropy a mistr světa (1996 – 2001), držitel rekordu v guinessově knize rekordů a světového rekordu za nejvyšší kop ve výskoku (3 metry, osobní rekord 3,15 m), člen reprezentace a držitel III. danu, mezinárodní instruktor

Kickbox – člen reprezentace ČR, více jak desetkrát mistr CR v mnoha disciplinách a váhách (semi,  light a full contact, K1, free style forms), mistr světa asociace ISKA v K1 z roku 2010, profesionální zápasy

BOX – vícemistr ČR z roku 2005 v těžké váze, 2. liga, 1. liga a extraliga

Brazilské Jiu jitsu – blue belt, 2. a 3. místo místo Munich open 2015 no-gi a gi, 3. místo na MČR v grapplingu
Zaměstnání:
Příslušník policie ČR, instruktor služební přípravy, oddělění speciální přípravy. V minulosti instruktor pořádkové jednotky a pražské Pohotovostní motorizované jednotky. Rovněž instruktor na útvaru pro ochranu ústavních činitelů ochranné služby policie ČR. Instruktor sebeobrany, taktiky a střelby. Rovněž řidičský instruktor.
Vzdělání:
Policejní akademie ČR (bakalářský a magisterský studijní program), Střední sociálně právní akademie TRIVIS

ROZHOVOR:

 

1. Proč zrovna thajský box a jak jste se k němu dostal?

V mém případě byla cesta k Muay thai docela dlouhá. Začal sem v sedmi letech s judem, ve kterém se i soutěžil. Chvilku sem se věnoval i karate, potom Tae kwon – Do (jsem držitelem III. danu a mistrem světa a Evropy), dále kickbox. V kickboxu jsem soutěžil ve skoro všech disciplinách, od těch polokontaktních až k plnokontaktním. Jsem držitelem přes deseti titulů mistra republiky a mistrem světa asociace ISKA z roku 2010 v pravidlech K1. Rovněž jsem boxoval druhou ligu, první ligu i extraligu a jsem vícemistrem ČR v klasickém boxu z roku 2005 v těžké váze. Až potom následoval thajský box a profesionální zápasy v kickboxu. V muay thai mám titul profesionálního mistra Slovinska a best fighter z roku 2011. V současné době mám za sebou tři turnaje v brazilském jiu jitsu. Jak se mi bude dařit se teprve uvidí. Zvýše uvedeného je moje cesta k thajskému boxu jasně čitelná. Pořád sem zkoušel tvrdší a tvrdší bojové sporty, které budou pořád méně svázaná pravidly. Považuji thajský box za nejbližší a nejvyužitelnější při pouličním boji.

2. Jaké je podle vás reálné uplatnění TB v sebeobraně, „na ulici“ (přednosti)?

Myslím si, ze TB je velice reálný bojový sport. Je to zejména tím, že má ze všech standupových disciplín nejširší pravidla a samozřejmě i tvrdostí, s jakou bojovníci trénují. Není možné si myslet, že je možné se ubránit napadení jednoho nebo více útočníků, kteří budou mnohem lépe fyzicky disponovaní než obránce. To funguje pouze ve filmu. Spoléhat se v takové situaci pouze na moment překvapení bych považoval za velice naivní. Aby byla obrana efektivní, musí být vždy důraznější než útok. Jinými slovy platí, že silnější pes ….. .  No však to znáte ! 🙂

3. Musel jste někdy použít svoje schopnosti k vlastní sebeobraně, nebo obraně svých blízkých? Proč a jak to dopadlo?

V podstatě od ranného dětství. Nepatřím k těm, kdo by mohl říct, že trénoval, ale v reálném boji nikdy nevyzkoušel to, co se v tělocvičně naučil. 🙂 Většinou jsem byl překvapenený, jak dobře fungují techniky proti „obyčejným“ lidem a i silou, kterou jsem měl, když mi stoupnul adrenalin. Je velký rozdíl mezi tím, když člověk používá techniky při tréninku v psychické pohodě a použitím v reálné situaci. Většinou to skončilo rychle. Řadě takových situací jsem byl vystaven také díky profesi, kterou vykonávám, myslím službu u policie ČR.

4. Děláte ještě něco jiného krom TB? Třeba pletení košíků, nebo tak něco? 🙂

Jasně, v poslední době se intenzivně věnuji tréninku brazilského jiu – jitsu u Fernanda Arauja v Jungle Bjj.

5. Musíte dodržovat nějaký přísný jídelníček, nebo díky pohybu můžete jíst co chcete?

Nemusím dodržovat žádný jídelníček. Mám docela rád přilsloví, když chceš zhubnout, nedrž žádný diety, nejsi modelka. Trénuj víc! :-))). Ale je samozřejmě pravda, ze pokud například člověk potřebuje udělat nějakou váhu před zápasem a pár kil mu chybí, tak řešit musí. Těch způsobů, jak se „dělá váha“ je celá řada a každému fighterovi vyhovuje a má vyzkoušeno něco jiného. Je pravda, že už tím, že člověk ví, že ho každý den čeká jeden nebo více náročných tréninků, tak se podle toho nají, aby mu nebylo špatně. Je to hodně o zkušenostech. Navíc je pravda, že při dlouhodobé extrémní zátěži na určité potraviny i ztratíte chuť. Nejde to dohromady. Místo toho, aby totiž člověk pomohl svému tělu kvalitně a rychle zregenerovat před dalším tréninkem, tak ho ještě více zatíží trávením v podstatě prázdných kalorií.

 

Tímto děkujeme Honzovi za rozhovor a nakonec se podívejte na video TOP 10 Muay Thai knockoutů.

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít