Léky proti bolesti polykáme téměř po kilech, ale je opravdu „růžová“ pilulka tak nevinná?

„To byl večírek, nemáte někdo něco proti bolesti?“ Tuto větu vypustil z pusy nejeden z nás. Rychlá záchrana při kocovině, bolesti kloubů, hlavy, migréně, menstruačních bolestech… Ano, mnoho žen si bez svého oblíbeného prášku nedovede svou periodu ani představit. Ale opravdu není jiná alternativa?

Léky proti bolesti mají vliv na žaludek a střeva

Firmy vyrábějící léky proti bolesti jásají. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv se v České republice loni prodalo přes čtvrt miliardy těchto dobrot. Toto číslo neustále stoupá a naše vášeň pro polykání barevných tabletek je dokonce nejvyšší v Evropě.

Jenže nic se nesmí přehánět. Obecně platí, že léky proti bolesti by se měly užívat maximálně jeden týden, děti dokonce pouze tři dny. Bohužel je velké procento lidí, kteří nečtou příbalové informace a polykají koňské dávky klidně několik týdnů. Výsledek? Zažívací ústrojí trpí. Vysoké dávky těchto pilulek ničí žaludeční sliznici, způsobují žaludeční vředy a ohrožují střeva.

Další rizika léků proti bolesti

Milované léky proti bolesti nejsou zátěží jen pro střeva a žaludek, ale mají neblahý vliv také na slinivku, játra a ledviny. Nadměrné užívání „báječných“ pilulek zvyšuje také riziko infarktu a to dokonce o 50%. Nebezpečné je také léky na tlumení bolesti kombinovat.

Lentilky a alkohol“

Odborníci radí: „Nekombinovat! Počkejte, až alkohol vyprchá, nebo naopak až vyprchá účinek tablety, což je přibližně za šest hodin od spolknutí.“ Důvodem je velká zátěž na játra a také zvýšená krvácivost, protože oblíbené pilulky zjednodušeně řečeno ředí krev. Vzhledem k tomu, že alkohol rozšiřuje drobné cévy není dobré jej kombinovat s látkami obsaženými v „lentilkách“. Pokud to přesto děláte, zvyšuje se tak u vás riziko krvácení třeba žaludečních vředů, o nichž ani nemusí vědět, že je máte.

champagne

Opravdu nedokážeme vydržet sebemenší bolest bez pomoci léku proti bolesti?

Růžové tabletky najdete téměř ve všech domácích lékárničkách. Mnoho lidí je nosí neustále u sebe, aby je měli v případě potřeby ihned po ruce. Zapomínáme, že bolest je vlastně signál, že se s naším tělem něco děje. Bereme si na vše prášek, ale když nás bolí zub, tak bychom měli navštívit zubaře.

Velmi často je také podceňována bolest hlavy. Tato bolest má vždy nějakou příčinu. Může to být špatné sezení u počítače, zablokovaná krční páteř nebo i vysoký tlak. Ale to sami nepoznáme, proto je lepší navštívit odborníka, než se ládovat nebezpečnými léky.

Musíme se zamyslet, co nám bolest říká. Žijeme v hektické době plné stresu a vypjatých situací. Bolest nám může naznačovat: „Přibrzdi! Tohle tempo už dlouho nevydržím!“

Ženy ohroženější než muži

Ano, ženy berou „růžové“ tabletky častěji než muži. Traduje se, že ženy vydrží víc. Trocha pravdy na tom je, zvládnou porod a každý měsíc svou periodu, ale k tomu jim pomáhají hormony, které vyplavuje jejich tělo. Tyto hormony pomáhají bolest zvládat. Ale u běžných bolestí jsou ženy citlivější než muži.

Čím větší bolest, tím víc pilulek

Nesmysl. Můžete se předávkovat v domnění, že proti velké bolesti je nutné si vzít víc prášků. Více pilulek bolest nezmírní rychleji, naopak mohou se znásobit negativní účinky, které tyto tabletky mají. Každý lék potřebuje čas, aby začal účinkovat. Pokud nezabere, je nutné hledat příčinu jinde a navštívit lékaře.

Barva je marketingový tah

Lidé vnímají růžovou pozitivně. Stala se pro ně symbolem spolehlivé a hlavně rychlé úlevy od bolesti. Ti, kdo se s léky proti bolesti přátelí velmi často, jim přisuzují mnoho vlastností, které ve skutečnosti nemají. Látky obsažené v těchto lécích působí proti bolesti a tlumí zánět. Rozhodně nemají vliv na energii a psychiku člověka. V tomto případě se jedná pouze o placebo efekt. A pozor! I na oblíbené „lentilky“ si můžete vypěstovat závislost – psychickou! Prostě si zvyknete, že vám tyto prášky pomáhají a pomalu je začnete brát i preventivně, dříve než vás začne něco bolet. Když není tabletka po ruce, můžete pociťovat stavy nervozity a abstinenční příznaky.

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít