Dnes mi časně z rána přišla SMS od kamaráda, ve které mi oznamoval, že – cituji – “prace s lidma je vzdycky na picu“. A tou “picou“ nemyslel italský pokrm.

Připadá mi, že toto tvrzení je v naší současné společnosti tak častý a rozšířený názor, že tomu lidé snad už věří!
Naštěstí, díky mým zkušenostem s prací se stovkami různých lidí, vím, že tomu tak není. Skutečný problém při práci s lidmi vězí totiž v něčem jiném a o to se s tebou tímto článkem podělím. Toto poznání ti ušetří mnoho starostí a osvobodí tě.

O TÝMOVÉ PRÁCI

2848074018_ab7db8f226_z

Vše, co kolem sebe vidíme, je výsledkem týmové práce. Úplně všechno. Práce s lidmi není “nutné zlo”, ale naopak, je to naprosto klíčový aspekt rozvoje naší společnosti. Dej si tu snahu a skutečně, zamysli se nad tím:

Kdo ti staví silnice?
Kdo ti vynalezl zařízení, ze kterého toto čteš?
Kdo ti zajistil dodávku potravin do obchodu, ze kterého nakonec sám pro sebe nakoupíš?

Odpověď = Týmy lidí!

A není to “jen” týmová práce, ale nadšená týmová práce, která toto dokáže. Spolupráce. Stejně naladěných lidí. Jedině tak se dosahuje úžasných výsledků ve všech odvětvích.

A to je právě ono. Práce s lidmi je totiž v samé podstatě věci vždy potěšení. Jinak bychom spolu jako lidé ani nemohli fungovat. Proč by se přeci někdo dobrovolně stýkal s druhým člověkem a pracoval s ním, pokud by z toho neměl potěšení? Ovšem aby práce s lidmi byla potěšením, musí se splnit jeden zásadní předpoklad: lidé, se kterými pracuješ, musí být naladěni na stejnou vlnu jako ty. Jinými slovy, tito lidé musí chtít dělat to, co děláš ty, s úplně stejnou vervou jako ty.

KDE JE TEN HÁČEK?

3674195176_31d51723f8_z

Jak jsem již zmínil výše, díky mé profesi jsem nabral spousty zkušeností v oblasti práce s lidmi a povím ti, co je skutečně “na picu”. Není to práce s lidmi, ale práce s neprofesionálními lidmi. S takovými, které musíš učit, co to je kalendář. S takovými, kterým zadáš úkol dvakrát, a oni ho neudělají ani na potřetí. S takovými lidmi, kteří myslí na to, “aby už měli po šichtě”, místo aby se soustředili na to, aby svou práci odevzdali ostatním kolegům včas a kvalitně.

Mně samotnému trvalo dlouhou dobu, než jsem to pochopil: pokud budeš pracovat s neprofesionálními lidmi, tak tě nebude těšit žádná práce a pořád budou odněkud vyskakovat problémy. Skutečně, trvalo mi dlouho, než jsem pochopil, že a) neprofesionální lidi nepřeučím (oni sami nechtějí dělat nic, a už vůbec ne učit se) a b) neprofesionální lidé musí z mého života pryč úplně, pokud chci mít nejen kvalitní výsledky, ale také (a to je neméně důležité!) klid na duši. Toto platí v každém aspektu života.

Zní to možná na první pohled poněkud tvrdě, ale není to tak. Je to pouze o tom, co v našem životě hodláme tolerovat. Pokud tedy v tomto případě tolerujeme pouze kvalitně odvedenou práci, tak se přeci nemusíme bát, když odmítáme pracovat s těmi, co kvalitně pracovat nechtějí.

PŘÍKLAD Z PRAXE

8492962079_2145a8a12f_z

Potkávám se se spoustou podnikatelů, kteří jsou, ve většině případů, charismatické osobnosti a také velmi pracovití lidé a vizionáři. Proto také dokázali založit svůj podnik. Tyto šlechetné aspekty jejich vlastní osobnosti jim jsou ale často k ničemu, protože ve svém podniku si udržují zaměstnance sabotéra (někdy jich je tam více), který svým neprofesionálním přístupem (pohodlnost, neochota, apod.) nejenže dokáže otrávit atmosféru obchodní transakce, ale také zajistit, že do daného podniku už nikdy zákazník znovu nevkročí. Tito nevděční a neprofesionální lidé tedy ve výsledku poškozují dobrého člověka. A ten o tom ani neví.

A toto je pouze jeden příklad ze života a bavíme se o sféře podnikání. Toto ovšem platí všude, kde pracuješ na projektu s více lidmi, v jakékoliv lidské organizaci: ve škole, v kapele, ve sportu, atp. Neprofesionálové ti zkrátka kazí nejen tvůj výsledek dané práce, ale celý tvůj záměr.

Takže ještě jednou:

Nejsou to lidé, ale neprofesionální lidé, kteří ti kazí práci na projektu; tvůj výsledek, tvou práci, tvůj sen. Neobklopuj se tedy lidmi (na ŽÁDNÉ pozici kolem tebe, jakkoliv si můžeš myslet, že je nepodstatná), kteří nemají stejný přístup k tvému záměru, jako máš ty. Kvalita tvých spolupracovníků se totiž VŽDY odrazí na TVÝCH vlastních výsledcích. Raději si počkej a hledej o něco déle a vytvoř si pevné základy týmu rovnou od začátku. Vyplatí se ti to daleko víc, než poté uprostřed práce na projektu zjistit, že jsi obklopen lidmi bez vize, kteří nechtějí dělat nic navíc, a musíš část týmu (nebo v horším případě i celý tým) vyměnit.

O NEPROFESIONÁLECH

15310591917_e35f77795e_o

Zjistil jsem, že pravým důvodem, proč jsou lidé neprofesionální, je to, že dělají práci, která je nebaví či je vnitřně dostatečně neuspokojuje. Pozná se to tak, že tito lidé neustále řeší “kdy už půjdou domů“, “dovolenou”, apod. Zkrátka, myslí na to, že “až skončí s tím jejich nutným zlem tady v té nudné práci, tak si KONEČNĚ budou dělat to své, zábavné”. Při své práci jsou myslí úplně někde jinde. Proto odvádí průměrné či vyloženě mizerné výsledky. Tito lidé mají svou práci ne jako potěšení, ale jako zdroj pro přežití.

Pokud se sám v předchozím odstavci vidíš, a chceš z toho ven, tak pro tebe mám dobrou radu: Přestaň dělat to, co děláš, a najdi si už konečně takovou práci, která pro tebe bude POSLÁNÍM. Takovou práci, která tě bude uspokojovat tak, že nebudeš vědět, jaký je rozdíl mezi tvým volným časem a “prací”. Dokud totiž děláš to, z čeho nemáš radost, tak nesloužíš správně nejen člověku, který ti práci poskytl, ale hlavně sám sobě. Uvědom si, že tvá práce ti zabere většinu tvého života. Chceš život prožít ve stavu děláním toho, co tě obtěžuje a nebo toho, co tě těší?

Až ti hned po přečtení předchozího odstavce na mysl vyvstane první strach a výmluva typu “To není tak lehké”, věř, že to je možné. A pokud taková práce skutečně neexistuje, tak si založ vlastní podnik a vytvoř jí. Akorát musíš (chtít) hledat způsoby a vyžaduje to zásadní změnu tvého životního stylu a postoje. Je to prosté, ale není to jednoduché. Pokud to ovšem dokážeš, žiješ si svůj vysněný život. Každý den. A to si myslím, že za to stojí.

Jednoduchý příklad:

Pokud chceš dělat pasáčka krav, běž dělat pasáčka krav, protože pokud místo toho budeš sedět na židli v kanceláři jako úředník, nejen, že budeš nešťastný, ale to se odrazí na kvalitě tvojí práce a nakonec kvůli tobě bude nešťastných více lidí. To samé platí samozřejmě naopak: pokud děláš pasáčka krav, ale chceš být úředníkem, poběž z louky pryč a vypracuj se na úředníka.

Všichni jsme nebyli stvořeni přece k tomu, abychom byli stejní: někdo dělá pasáčka krav, jiný úředníka, jiný doktora, jiný prodavače, jiný popeláře, atd. Každý nemůže být jen doktor nebo jen prodavač. Potřebujeme se navzájem. Proto je důležité, abys našel tu svou jedinečnou roli, která ti sedí. Nakonec to totiž ocení i všichni lidé kolem tebe. Nemusíš trpět nějaké společenské představy druhých lidí, “co bys měl dělat”. Dělej to, co ti říká srdce a uvidíš, že se nakonec vše (včetně finanční stránky) v dobré obrátí. Toto není žádný spirituální blábol, ale fakt. Každá úspěšná firma je vybudovaná na upřímném a láskyplném vztahu jejího zakladatele k tomu, co dělá. Od Apple po Zappos. Načti si příběhy zakladatelů takových firem a inspiruj se.

Upřímně si myslím, že až každý najde to své opravdové místo ve společnosti, slovo spolupráce nabere úplně jiný rozměr.

Bonusové vypozorování u neprofesionálních lidí speciálně pro (budoucí) podnikatele:

Ještě k této sekci zde uvedu jedno mé osobní, a myslím, že dost zásadní, vypozorování, které jsem zaznamenal u neprofesionálních lidí: Neprofesionální lidé se nezajímají o zlepšování a jsou to nepřátelé inovace. Nechtějí slyšet nic nového a chtějí zůstat tam kde jsou, dokud za to dostávají uspokojivý příjem. Pokud si jako podnikatel dosadíte na manažerskou pozici takového zaměstnance, tak máte problém. A věřte mi, že jsem takových (rádoby) manažerů potkal spousty. Toto je přátelé pravý důvod selhání u zpráv typu “firma zareagovala pozdě na změnu na trhu”. Nesmysl. Firma s profesionály na vedoucích pozicích nikdy nezareaguje pozdě na změnu na trhu. Ovšem, firma s pohodlným zaměstnancem na řídící pozici, který nevidí dále, než za svou vyhřátou židli, ano. Zkrátka, neprofesionál nemá vizi. To znamená, že nebude a nechce dělat nic navíc. Což je problém, který firmu v dnešní, neuvěřitelně rychle technologicky vyvíjející se době, může stát nejen dost peněz, ale také její existenci.

ČEŠI, NEBOJTE SE SKUPINOVÉ (SPOLU)PRÁCE

1384952210_58d6c3b6ca_o

Z mých zkušeností vím, že Češi obecně mají jakousi averzi dělat skupinové práce. Začíná to už ve škole. Jeden extrém je, že jsou studenti, kteří nevěří nikomu s ohledem na kvalitní vypracování dané práce. Buď z toho důvodu, že se bojí, že druhý člověk práci neudělá v dobré kvalitě a nebo zkrátka nevěří vůbec, že danou práci ten druhý člověk udělá. Proto celou skupinovou práci nezřídka vypracují jeden až dva lidé. Druhý extrém jsou naopak studenti, kteří se se skupinou pouze “vezou” a nedělají nic. Zbytek lidí mlčí a čekají, až jim někdo práci přidělí. A pokud se tak nestane, tak nedělají taky nic.

Tento přístup ke skupinovým pracím je způsoben strachem (nedůvěrou) založeným na domněnkách o druhých lidech a špatným příkladem, které si dítě převzalo od svých rodičů a učitelů. Každopádně, nedostatek důrazu na skupinovou práci už na základních školách vidím jako jeden z hlavních nedostatků nejen českého školství, ale české společnosti jako celku. Protože pokud se už jako děti nenaučíme spolupracovat s dalšími vrstevníky na velkých projektech, tak si tento špatný návyk přenášíme až do dospělosti. Nejen do našich povolání, ale také do mezilidských vztahů obecně. Nakonec zjišťujeme, že se tento zlozvyk musíme odnaučit sami (ano, nikdo jiný to za nás neudělá). Což se mnohým lidem nechce, a tak zasahují rovnou firmy, které stále více najímají pro své pracovníky experty na “soft skills” (rozuměj: základy dovednosti slušného mezilidského chování). Smutné a úsměvné zároveň.

A teď otázka za milion: “Proč se s tím nic nedělá?” Jsem přesvědčen, že při rozhovoru u piva by mi nejeden člověk řekl, že “mám pravdu”. A teď odpověď, která se obvykle nerada poslouchá, protože zavání vlastní iniciativou: Protože na pozicích, které mají vliv s tím něco udělat, sedí neprofesionálové, kteří nemají pozitivní vztah ke své práci, nechtějí (v tomto případě) školství inovovat a těší se na víkend.

Je jen jediná cesta z tohoto bludného kruhu ven, přátelé: začněme každý u sebe. Tím, že si najdeme takové povolání, které je v souladu s naším srdcem, a které vnímáme jako naše Poslání, nejenže umožníme profesionálním lidem, aby se dostali na ty správné pozice, ale také přirozeně potkáme profesionály, které potřebujeme k našemu vlastnímu úspěchu. V konečném důsledku toto ohleduplné chování přetvoří celou společnost k lepšímu. Má to samé výhody, že? Super, tak co s tím, když to víš, uděláš, teď hned? Ajajaj, zase ta výzva k vlastní iniciativě.. 🙂

Ještě dokončím myšlenku této sekce: Sám jsem byl studentem, který se spoléhal pouze sám na sebe a nerad jsem svěřoval do rukou druhých odpovědnost za kvalitu projektů, kterých se účastním. Byl jsem ten první extrém, který raději vypracoval celou práci za více lidí, abych měl klid. Zkušenosti ze zahraniční univerzity mi ale otevřely oči: díky týmové práci spolehlivých lidí se kvalita konečného výstupu zněkolikanásobí. I když jsi skvělý student, tvoje kvalita práce nikdy nebude tak dobrá, jako práce vypracovaná týmem skvělých studentů. Na nic už nikdy nemusíš být sám, pokud kolem sebe máš spolehlivé lidi, profesionály. Pokud jsi toto ještě nezažil, věř, že to je možné a hledej, dokud nenajdeš.

ZÁVĚREM

13741126833_c9e8293326_z

Profesionální přístup ke všemu (ano, ke všemu: ke stravování, ke své časové organizaci, ke své profesi, atd.), co dělám, mi změnil život zásadně k lepšímu. Pokud se tedy sám považuješ za profesionála, avšak tvé výsledky tomu neodpovídají, obklop se dalšími profesionály: v podnikání; v partnerském vztahu; v kapele; ve sportu, který hraješ; zkrátka, naprosto ve všem. Uvidíš, že tvé výsledky a radost dostanou úplně jiný rozměr.

Profesionálové jsou totiž skvělí lidé a je s nimi obrovská radost pracovat. Profesionalita je také ten “tajný recept” slavných a úspěšných lidí. Vše, co dělají, dělají pořádně a naplno a neustále se zlepšují. Je obrovský mýtus, že tito lidé měli “štěstí”. Toto tvrzení vymysleli lenoši, tedy neprofesionálové.

Jaký je tedy hlavní vzkaz tohoto příspěvku?

Problém není v lidech, ale v jejich přístupu. Vybírej si své spolupracovníky moudře a měj je rád.

Na úplný závěr ti sem přihodím můj oblíbený inspirativní citát, který se do tohoto příspěvku velmi hodí:

Tajemství úspěchu je dělat obyčejné věci neobyčejně dobře.

Pro více inspirace jako je tato si zdarma stáhni mou knihu pro hrdiny 21. století, Nawwal, ZDE (v ČJ nebo AJ).

Momentálně hledám marketingové profesionály ke spolupráci na mém projektu. Pokud se za profesionála v tomto oboru považuješ a splňuješ dané podmínky, ozvi se mi.

Pokud se ti líbí má inspirativní tvorba osobního růstu, podívej se také na mou práci na blogu Good Vibes, který vytvářím s profesionálem v oblasti moderní zdravé výživy, mým bratrem Pavlem, zde.

O autorovi

Good Vibes
Zdraví - Motivace - Život

Zdroj inspirace pro tvou Mysl a tvé Tělo.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít