Začátek

Včera, 29. 7. 2015 vyšla ostrá verze dlouho očekávaných Windows 10. No, vyšla. Ale jenom pro někoho. Microsoft se zavázal k mamutímu kroku a to, že automaticky (na pozadí systému) upgraduje všechny počítače s Windows 7 a Windows 8.1. Tuto aktualizaci ale provádí ve vlnách, takže kdo ví, kdy bych měl možnost oficiálně update stáhnout. Microsoft sám říká „v rámci dnů, týdnů a možná i měsíců“. Dobře. Tak to ne. Co všechno vzniklo z toho, že sem chtěl všechno hned, se dočtete na následujících řádcích.

29. 7 . 2015, 14:00

Našel jsem aplikaci, která stáhne hotovou verzi okamžitě. Hurá! Aplikace všechno stáhla a zařídila za mně. Ale když chci nainstalovat, tak to nejde. Prý „nemůže aktualizovat oddíl“. Cože? Proč? No, dobře, tak stahuji ještě jednou, tentokrát vypaluji iso, abych mohl disk nabootovat. Ok. Nabootováno, instalace mně pustila dál. Ale sakra, chce to po mně registrační klíč, s tím jsem nepočítal!

15:00

Co teď…začínám pročítat fóra, jestli se to nedá nějak obejít. Dá, ale je to dost punk. To dělat nechci. Ale zjistil jsem, že by měla být nějaká verze i na MSDN (do kterého mám přístup v rámci školního účtu), třeba bude lepší, než ta předešlá. Ahá, je to tam, česká verze, 64b, s klíčem, paráda. Staženo, vypáleno, nabootováno. Instalace – vybírám Vlastní, protože nechci zachovat nic z předešlých Windows (všechny ostatní věci jsou na cloudu). Vybírám oddíl, na který chci instalovat. A…nic. Znovu…Cože? Všímám si, nepatrného textu dole: „Na disku není dost místa“. Jak není dost místa? To instalaci nestačí 170GB? Marně klikám, aktualizuji stav a nic. Co třeba kdybych zkusil disk naformátovat? Třeba se to rozjede? Klikám na červené tlačítko Formát. A…nic. Zásadní chyba. Kromě toho, že to nepomohlo vůbec ničemu teď nemám přístup k disku, nejde opravit, nabootovat, nic. Ach jo. Nebo spíš…F**K!

18:00

Nic ale naštěstí není ztraceno, před časem jsem vyměnil starý harddisk za nové SSD. Na starém HDD je čistý, nově nainstalovaný Windows 8.1. Vyměnit ho je otázkou několika minut. Dobře, pořád jede, teď už ho jenom aktualizovat. Je to několik měsíců od poslední aktualizace, snad to nebude moc dlouho trvat. Chyba, bude, 158 aktualizací, několik GB dat. Dobře, co se dá dělat, udělat se to musí. Času dost, jdu hrát Destiny 🙂

30.7.2015, 3:15

Tak konečně po několika hodinách doběhla poslední aktualizace, už opravdu ŽÁDNÁ DALŠÍ nebude? Bezva. Kdo mohl tušit, že to bude trvat TAK dlouho? Chvíli se rozhoduji, jestli budu klonovat disk teď, nebo až ráno. Už chci jít spát, ale what a hell, proč ne. Zapojuji externími kabely SSD do notebooku a spouštím migraci. Co si pamatuji z minule, tak bude trvat nejméně hodinu. Nechal bych to běžet a šel spát, ale nevím, co se může dít.

4:40

Migrace je u konce, aplikace mi sama nabízí, ať už to vypnu a jdu spát. Souhlasím.

11:30

Rychle zpátky vyměnuji starý HDD za nově naklonované SSD. Všechno nabíhá rychle, všechno funguje, super. Nabootováno. Opět volím Vlastní instalaci, diskový oddíl s SSD a je to to samé. Pořád “není dost místa na instalaci”. Proooooč??? Už se pomalu smiřuji s tím, že Windows 10 prostě u mě na notebooku nepoběží. A to tak krásně vypadaly virtualizované v preview verzi…ale ještě pročtu nějaká fóra, třeba tam bude řešení mého problému.

13:00

Hmmm…někdo píše, že prý když odstraním jazykový balíček, který je jiný, než původní, mělo by to fungovat. Mám EN verzi Windows s českou lokalizací, to by mohlo být ono. Aaa…není. Škoda. Pročítám fóra dál. Narážím na zajímavou zmínku o tom, že pokud v mechanice nechám disk (jakože jak bych měl jinak instalovat?), tak instalátor vytvoří pseudosystémový oddíl, 100MB, na který ale nemůže nikdo nic napsat. A když ho smažu, tak se stane co? Bude to fungovat? Zoufalou rukou klikám na tlačítko další a…funguje to! Proto systém pořád mlel něco o tom, že na disku není dost místa! Už se to instaluje, snad nebudou žádné další problémy.

13:30

Nebudou. Všechno šlape tak, jak má, teď už jenom vyupdatovat a zorientovat se v novém systému. Vypadá od poslední preview verze ještě trochu jinak. Ale o tom zase někdy příště.

Konec

Tenhle článek by měl sloužit jako odstrašující případ – pokud opravdu chcete Windows 10, počkejte, až vás k tomu Windows samy vyzvou (pokud jste si je rezervovali). Pokud ne, měly by se stáhnout někdy v budoucnosti v rámci normálních aktualizací a upozornit vás na to později. Nepouštějte se do toho sami, pokud opravdu nevíte, co děláte. Mohlo by to dopadnout hůř, než u mě.

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít