Cyberpunk!

Svět, natolik prohnilý a zkažený, že vás to svým způsobem přitahuje. Podžánr sci-fi, ve kterém je všechno ještě zoufalejší než v realitě. Futuristická společnost fungující na principu „high tech, low life“.

tumblr_nod4q5kHCh1qd479ro1_540
Zkrátka je to ten drsný svět, kde bují zločin, drogy a cynici (Okej, zrovna jsme došli k Matrixu…). Hrdina bývá napůl robot, bez jakékoliv stopy po morálce, radikální nihilista pečlivě ukrývající svůj vnitřní smutek. („Jsem násilný poustevník, všechny vás nesnášim, ale každý večer brečím nad fotkou svojí dcery, kterou jsem opustil, protože jsem hajzl.“)

 

Smutné je, že cyberpunk jako čistý styl moc dlouho nevydržel. Před dvaceti lety ho nemilosrdně sežral mainstream, a rozpustil ho v žaludečních šťávách young adult fantasy. Dnes jsou atraktivní cyberpunkové prvky zamíchané v každé druhé sci-fi (Atlas mraků.).

Tak vznikly odvozeniny cyberpunku které jsou nesmírně svůdné, ale dělají hrozný bordel v terminologii. Hrubě se dělí na retrofuturistické, například decopunk (Zmršený art deco s přídavkem motorového oleje.), steampunk (Takový to co všichni milujou a cpou to kam jim přijde. Třeba z takovýho steampunkovýho spidermana by se královna Viktorie otáčela v hrobě. Ne, vážně, jak chcete udělat retrofuturisticky viktoriánského chlapa v elasťácích, aby to vypadalo seriozně?) nebo dieselpunk, futuristické, jako biopunk ( X-men!), a potom všechna ta špína skrývající se pod pojmem „ostatní“, kam se nacpe všechno, od Alenky v Říši divů až po Klan jeskynního medvěda. (Neptejte se!)

O autorovi

PocketBadgers
Cosplay Blogger

Cosplayerka se spoustou keců kolem všeho, oplývající mnohými ctnostmi, kupříkladu medem, mlékem a oblaky ironie.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít