Jak už nadpis napovídá, tentokrát zabrousíme do tématu „úspěšní lidé„. Návštěvnost webů se zaručenými radami a doporučeními co dělat, aby se jedinec stal úspěšným naznačují, že je to téma, které je zrovna „in“. Tak proč se mu nepodívat na zoubek? Úspěšní chceme být všichni, tak co…

V článku Návod na štěstí snadno a rychle, jsme téma úspěšných lidí trochu nakousli. Objevila se v něm myšlenka, že motivace je důležitá, ale sama o sobě nestačí. Poukázala jsem rovněž na skutečnost, že záleží i na přístupu – buď se budu utápět v sebelítosti, nebo překážku vezmu jako výzvu. Výběr jsem nechala na vás.

Ok, máme motivaci, pozitivní přístup, ale co dál? On nám totiž přístup „mám na to a dám to“ v českých podmínkách moc dlouho nevydrží. Zvláště když máme kolem sebe stále dost lidí, kteří nám tak rádi připomínají, proč to či ono nejde. Případně, že Lojza od vedle je daleko lepší, takže uspět v nelítostivé konkurenci, je téměř nemožné. Jsou to ale úspěšní lidé, kteří nám vštěpují tyto názory do hlavy?

Pojďme se tedy podívat jak přistupují k životu úspěšní lidé. Pokud se rozhlédneme kolem sebe, najdeme hned několik faktů, které je spojují.

Úspěšní lidé nemají potřebu zůstávat tam, kde něco nefunguje. Proč se vracet do vztahu, který z nějakého důvodu krachl? Proč zůstávat v práci, která mě nenaplňuje, neposouvá dál, nehodlám ji dělat do konce života, vysává ze mě energii a akorát mě štve? Ano, tito lidé se rozhodli žít život naplno a neztrácí svůj drahocenný čas tím, co vidí, že je nenaplňuje. Pokud se jim něco nelíbí, změní to. Ano, jdou do rizika s tím, že i nepříjemná zkušenost, je dobrá zkušenost.

Všimněme si, že úspěšní lidé nemají potřebu být někým, kým nejsou, natož se zviditelňovat. Jsou spokojeni sami se sebou a pokora jim rovněž nechybí. Hezky to vystihl Dave Ramsey, který říká že „kupujeme věci, na které nemáme peníze, abychom udělali dojem na lidi, které nemáme rádi.“ Stačí se podívat na Facebook a zjistíme, že na tom něco pravdy bude.

Nesnaží se nikoho měnit, berou lidi takové, jací jsou. Nikoho si neidealizují, protože si uvědomují, že každý má nějaké nedostatky, a ty jsou přirozené. Úspěšní lidé také nikoho neshazují a neodrazují, ba naopak jim poradí. Proč? Nemají z nich strach, protože necítí konkurenci.

Také si velké cíle rozplánují do menších lépe splnitelných kroků. Má to svou logiku. Ono je ve finále příjemnější jít po menších, náročnějších krocích, ohlédnout se a vidět jak dalekou cestu člověk ušel. Rovněž jejich cíle nejsou konečné. Uvědomují si, že život je cesta. Ví moc dobře, že ustrnout na určité úrovni v domnění, že dál není kam se posouvat je, jen špatně definovaný cíl.

Jeden z největších rozdílů mezi úspěšnými a neúspěšnými tkví v tom, že pokud úspěšný člověk narazí, ptá se vždy sám sebe jak se na neúspěchu podílel, co mohl udělat jinak a kam ho neúspěch posunul. Nedělají ze sebe oběti, hledají možnosti a pozitiva. Je jedno které z oblastí života se to týká. Takto přistupují k práci, lásce i vztahům.

V neposlední řadě úspěšní lidé neřeší svůj úspěch. Ano, čtete správně. Úspěšní lidé se soustřeďují na svůj život. Nesrovnávají se s ostatními, řeší sami sebe. Soustřeďují se na to, jací jsou, zda jsou šťastní a co by mohli udělat pro rozvoj sami sebe. Úspěch je vlastně jen „vedlejší produkt“ jejich snažení.

A o tom to je. Rovněž výzkumy potvrzují, že náš vnitřní život do jisté míry ovlivňuje vnější skutečnosti. To, jak přistupujeme k životu, vyrovnáváme se s neúspěchy, adaptujeme se na změny, učíme se z bolesti. Nakonec zjistíme, že úspěch musíme hledat sami v sobě a ne ve věcech kolem.

 

O autorovi

Ima Vision
Psychology Blogger

Život je výzva a je jen na tobě, co si zvolíš. Úspěch a selhání je závisí na přístupu.Nečekej návody na štěstí.. vision je o úhlu pohledu, lifestyle a možnosti výběru.. a Ima? To je moje maličkost.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít