Chappie: Nejdojemnější film o robotech
Za Myboxx.cz90%
90%Celkem

Chappie (2015)

Málokomu se povede, aby byl soudobý sci-fi film přijat s takovým nadšením jako Blomkampův District 9, za kterým stál jako producent tolkienovský megaloman Peter Jackson. To samo o sobě znamená mnoho a to, že Neill zřejmě dostane i pátý díl Vetřelců, je prestiž z nejvyšších. Po trochu průměrnějším Elysiu, které sice nebylo špatné, ale vyšlo bohužel v záplavě jiných a povedenějších sci-fi snímků, tu máme další moderní film o robotech. A konkrétně k jednomu z nich by jste mohli mít hodně blízko. Neill vsadil na poměrně známé téma o umělé inteligenci, které bylo zpracováno už mnohokrát (Číslo 5 žijeA.I. Umělá inteligence či Já, robot), jenže to udělal po svém a krom svého charakteristického rukopisu vsadil na divokou kartu v podobě obsazení dua Yo-Landi Visser / Watkin Tudor Jones aka Die Antwoort, které film posouvá do zcela netušených rozměrů a tvoří tak jeden z nejzásadnějších pilířů celého filmu. Z dalšího obsazení je štěk Sigourney Weaver spíše epizodní, zatímco Hugh Jackman se svým obskurním účesem a zálesáckou vizáží jasně dokazuje, že tohle není herec pro záporné role. Ne že by jste mu to nevěřili, ale přecejen mu sluší více drsňáctví v tom dobrém slova smyslu (Wolverine, Prisoners nebo Prestige). A nebyl by to Blomkamp, kdyby svůj příběh nepodal značně post-apo, i když o poznání méně dramaticky, než v jeho předešlých filmech. Tak či tak, společenská neutěšenost z příběhu doslová sálá, což Die Antwoort podtrhují svým gangsterským vystupováním. Pointa příběhu je patrná už z traileru – šikovný věděc vyvine umělou inteligenci, schopnou učit se jako by to byla lidská bytost, a implementuje ji do poškozeného policejního robota. Jak to ale může dopadnout, když se dostane do rukou nepovolaným osobám? Zápletka přináší řadu vtipných okamžiků, ale také řadu emotivních, zvlášť v samotném závěru filmu nezůstane jedno oko suché. Chappie je ten druh robota, kterého budete zkrátka milovat, protože je to přesný odraz nás samotných – se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi, které se naučil od svého okolí. Autor tak mistrně vykresluje křehkost lidských a společenských vztahů, které jsou o to výraznější, zachází-li s němi stroj. Stroj s dobrým srdcem. Neill si může připsat další úspěšný zářez na filmové pažbě a Die Antwoort ještě víc upevnili už tak neotřesitelnou pozici na současné hudební scéně.

hodnocení: 9 / 10

Info k filmu ZDE.

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít