6 důvodů proč pracovat právě s Brackets…

Zajímavý!

Pokud už jste začínající webdesignér, zkušený kodér nebo hardcore profesionální programátor, používáte určitě pro psaní zdrojového kódu nějaký editor. Někomu stačí Poznámkový blok, někdo má radši vychytanější Notepad++ a někomu nestačí bezplatná aplikace a kóduje v Adobe Dreamweaveru. Ale slyšeli jste už někdy o Brackets? Ne? Tak čtěte dál, protože tento editor rozhodně stojí za to.

Bezplatný!

Brackets je v současné chvíli je verzi 1.2, ale některé funkce, které nabízí, by mohly závidět i placené aplikace. Ano, Brackets je zdarma, přestože pochází z dílny Adobe jako už zmíněný Dreamweaver, je to ale open source projekt.

Funkční!

Na první pohled nenabízí aplikace nic převratného. Klasické rozhraní, na levé straně jsou vidět otevřené soubory. Sem si také mohu načíst např. grafický návrh stránky, kde pomocí kurzoru mohu zjistit velikost objektů na stránce v pixelech. Jednoduchá funkce, ale potěší, proč ne. To ale není všechno. Brackets umí, pomocí rozšíření Extract (poté co se přihlásíte Adobe účtem, ten je povinný) načíst soubor PSD, včetně vrstev. Rozdělí obrazovku horizontálně na dvě poloviny, nahoře je váš kód, dole je PSD soubor. Po kliknutí na určitý objekt souboru PSD, třeba na logo, aplikace zobrazí velikost v pixelech. A pokud se teď přesunu do souboru CSS a zmáčknu klávesy CTRL+Space, Brackets dokáže vyextrahovat z PSD souboru i CSS kód, na který stačí jenom kliknout a voilá – je to tam. Další poměrně povedenou funkcí, která ale není u freeware aplikací úplně obvyklá je Live Preview, tedy zobrazení vytvořené stránky v prohlížeči a změna obsahu v reálném čase, bez reloadu pomocí klávesy F5 (v současné době podporuje tuto funkci jenom Google Chrome). Navíc pokud kliknu v editoru např. na odstavec, zvýrazní se mi okamžitě i v prohlížeči, takže hned vidím, kde se zrovna nacházím.

Rozšířený!

Brackets obsahují několik desítek rozšíření, ať už je to již zmíněný Extract, změny vzhledu, přidání různých sidebarů, zvýraznění, kontroly všeho možného nebo třeba užitečné rozšíření sftp, které nepřidává do aplikace nic jiného, než secure ftp klienta, kterého bych čekal už v základní instalaci, ale nevadí.

Multiformátový!

Brackets podporuje neuvěřitelné množství 36 formátů souborů (např. několikrát zmíněný Dreamweaver jenom 12). Počínaje Bashem, přes C#, C++, CoffeeScript, Dart, Groovy, Haxe, Javu, JSON ale i SQL, SVG a další (přiznám se upřímně, že o spoustě formátů jsem nikdy ani neslyšel). Další bod navíc pro Brackets.

Jednoduchý, ale mocný!

Od Brackets jsem moc nečekal, zvlášť když je to open source projekt. Aplikace naopak překonala moje očekávání svojí rychlostí, jednoduchým ovládáním a také tím, že je zcela zdarma. A co víc – umí i česky! Rozhodně doporučuji všemi deseti.

Aplikace je dostupná na adrese http://brackets.io pro Windows, Mac OSX i Linux.

 

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít