Bosonožec. Člověk preferující chůzi naboso, často dokonce i ve městě. Možná už jsi nějakého také potkal(a). Lidem chodícím naboso ovšem nikdo boty neukradl a ani to nejsou blázni, jak se na první dojem může zdát. Chůze naboso (známá také pod anglickým názvem „barefoot“) je totiž pro nás – pro mnohé překvapivě – daleko zdravější než chůze v klasických botách! Chůze naboso je rovněž návratem k naší přirozenosti. Pojďme se tedy tomuto bosému fenoménu podívat na zoubek (nebo spíše na podrážku?

Proč chodit naboso?

Ze zdravotního hlediska má chůze naboso tyto hlavní benefity:

  1. posiluje naší nožní klenbu
  2. stimuluje akupresurní body na chodidle
  3. přispívá správnému držení těla
  4. posiluje imunitní systém

Vyznavači bosé chůze přirovnávají botu k jako jakési dlaze, kterou jsme si bezmyšlenkovitě přivykli nazouvat na nohy, ovšem to neznamená, že zanevřeli na boty natrvalo. Jisté chytré hlavy totiž vymyslely tzv. „bosé boty“, které díky speciální podrážce jsou schopny velice efektivně simulovat chůzi naboso, když je máš na sobě, a zároveň ti chránit chodidlo před různými nástrahami. Nemusíš se tedy bát, že bys ode dneška musel chodit úplně všude bos, kdyby sis chtěl zlepšit zdraví bosou chůzí. 😉

Kde seženu bosé boty?

Je to teprve několik týdnů, kdy byl v Praze otevřen obchod, který zajišťuje tu největší a nejbarevnější nabídku bosých bot v ČR. Název obchodu je skutečně poetický, jmenuje se totiž naboso. 🙂 Skutečně ti doporučujeme se tam zastavit a koupit tam tvou novou obuv. Sami od nich rovněž máme svoje botky a další „bosé vybavení“. Návštěva obchodu je skutečným zážitkem, protože naboso bosým stylem života vysloveně žije. Důkazem budiž i fakt, že se v obchodě můžeš naboso projít po různých typech povrchů, a to včetně střepů. Pokud tedy sháníš nové botky, naboso je jasná volba. 😉

Iniciativy a pravidelné akce

Pokud jsi skrytým fanouškem bosého stylu života nebo jsi jen zvědavý jaké to může být, v ČR existují velmi zajímavé iniciativy: Bosá turistika, o.s. a Turistika naboso. Obojí jsou spolky bosých turistů organizující neortodoxní výlety do přírody a další akce. Stačí se mrknout na přiložené odkazy.

Pokud jste z Prahy, naboso rovněž pořádá své akce, často i ve spolupráci s výše uvedenými iniciativami. Je libo procházka naboso po Botanické zahradě? Nebo bosý běh? Nebo dokonce chůze po žhavém uhlí? A co takhle výroba svých vlastních sandálů české dílny Pathik? Přidej si obchod naboso na Facebooku, sleduj jejich akce a přijď! Více informací případně získáš přímo u nich v obchodě.

nohy2

Přátelé, pojďme využít toho, že nyní je léto a tedy máme skvělou možnost si chůzi naboso vyzkoušet! Je to velice jednoduché – až budete v přírodě na místě, kde se cítíte dobře, zujte si boty! Projděte se po trávě nebo třeba i po šiškách. Prožívejte kontakt se zemí.

Taková chůze naboso v přírodě tě zbaví stresu jedna dvě. Good Vibes verified & cerfified. 😉

Sdílej naše příspěvky, pokud se ti líbí. Čím více lidí se dozví o nových alternativách zdravého životního stylu, tím lépe!
Přidej si nás také na Twitteru, pokud jsi to ještě neudělal(a).

Díky za přečtení a těšíme se zase za týden! Do té doby užívej léto a choď #naboso!

O autorovi

Good Vibes
Zdraví - Motivace - Život

Zdroj inspirace pro tvou Mysl a tvé Tělo.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít