Asertivita není jen o odmítání. V běžném životě také kromě odmítání i přijímáme, posloucháme, pozorujeme.

Co je asertivita

Mnoho lidí má husí kůži při vyslovení tohoto slova. Vybaví se jim totiž neodbytný podomní prodejce nebo telefonní operátor, který jim vnucuje něco, co rozhodně nechtějí. Asertivita však není jen otrava, ale duchaplná a užitečná koncepce komunikace.

Asertivita je způsob komunikace, který se zrodil asi před 50 lety v USA a hlavním mottem je: Neříkejte ano, když chcete říct ne! Program se postupně rozšířil a dnes se v rámci asertivního chování neučíte jen omítat, ale také vznášet požadavky, kritizovat a chválit ostatní a také kritiku a chválu přijmout.

Být asertivní se učí nejlépe v dětství. Podívejte se na dítě, které odmítne cokoli s naprosto přátelským a pevným tónem, přičemž se necítí trapně a ani nemá potřebu cokoli vysvětlovat. Výchovou tuto vlastnost prohloubíme nebo naopak ztratíme a musíme se asertivnímu chování později znovu učit.

Asertivní pravidla, na které nezapomínejte:

 

1. Musíte sami posoudit své chování, myšlenky a emoce. Nikdo vám nemůže vnutit, co je špatné a co dobré. Za důsledky svých činů zodpovídáte vy.

2. Můžete dělat chyby a nést za ně odpovědnost. Každý chybuje. I vy! A nemusíte se proto obviňovat ani se omlouvat. Chybu přiznejte a vyrovnejte se s následky.

3. Nemusíte nabízet vysvětlení nebo zdůvodnění. A také můžete občas změnit názor. Jen tak, bez objasnění.

4. Můžete se chovat nelogicky. Pokud si nesete následky jen vy, je to vaše věc.

5. Smíte říct „nerozumím“ či „nevím“. Nedokážete číst myšlenky, takže ani nemusíte vždy chápat pocity druhých, zvlášť když je nevysloví.

6. Můžete být nezávislí na lásce druhých. Přijměte riziko, že vás někdo nebude mít rád.

7. Můžete říct „je mi to jedno“. Kašlete na všechna „měl bych“. Důležité je, co chcete. Sami se rozhodnete, zda vaše „chci“ stojí za všechna „musím“.

 

Asertivita je ucelený komunikační styl, díky kterému jsme v kontaktu mezi lidmi a cítíme se emočně svobodní. Emoční svoboda plyne z respektu vůči ostatním i k sobě samému. A právě sebeúcta je přesně to, co v asertivním chování potřebujete.

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít