Projekt New Shepard

Možná jste už slyšeli o projektu SpaceX zakladatele služby PayPal, Elona Muska. Nedávno, 29.4.2015, se o další vesmírný let pokusil i Amazon, nebo spíš jeho vesmírná továrna Blue Origin, kterou založil sám šéf Amazonu Jeff Bezos. Úspěšně uskutečnila první let své nové kosmické lodi New Shepard (název by se dal přeložit jako Nový pastýř). Blue Origin chce vyvinout kosmický modul, který vynese až 6 lidí do výšky okolo 100 km nad zemským povrchem. Ve výšce 100 km nad Zemí se nachází tzv. Karmánova hranice, tedy hranice mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem. Mimochodem, pokud budete chtít, můžete se vyplněním jednoduchého formuláře přihlásit jako budoucí pasažér.

První let Nového Pastýře

Při tomto testovacím letu New Shepard vystoupal do výšky asi 307 tisíc stop nad zemským povrchem (93 km) a podařilo se mu odpojit také modul od nosné rakety. Test se dá považovat za úspěch, ale proti SpaceX Elona Muska to ještě vůbec nic není. SpaceX už podniká cesty k mezinárodní vesmírné stanici ISS a na rozdíl od Blue Origin řeší mnohem významnější problémy, například kolmé přistání nosné rakety zpátky na na zem, kde může být znovu použita. A co si myslíte vy? Chtěli byste se podívat na oběžnou dráhu v modulu New Shepard, nebo je to jenom slepá technologická ulička?

New Shepard létá až do úrovně Karmánovy hranice

Zdroj: space.com, blueorigin.com, Zive.cz

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít