Ten čte, toho ztlučem, říkaly hloupé děti na základce. Číst, to vždycky znamenalo oběť. Na kapelu sbalíte holku, na divadlo taky, ale se zálibou v knížkách vás bude znát akorát paní knihovnice. A ruku na srdce, to nebývá hlavní výhra v kole štěstí. Poslední dobou ale vznikají skvělé projekty, které ukazují, že čtení není jenom pro brejličkáře. Knížky jsou asi fakt cool. Zírejte.

1. Lógr

Tištený časopis o kultuře. What? To smrdí. A pokud se to někdo snaží dělat pro normální lidi, musí selhat! Jenomže ne vždycky. Lógr je primárně tištěný časopis a věnuje se hlavně knížkám. Znamená to ale, že píšou i o komiksech a o knížkách pro normální lidi (Larsson, Nesbø apod.) Sem tam to proloží články o superhrdinech, kultuře pití piva, houbaření nebo o Beverly Hills. Dost legrace. A ještě to skvěle vypadá. Mají taky web (odkaz www.logrmagazin.cz) a Facebook (odkaz https://www.facebook.com/logrmag), pořádají party nebo vyrábějí svoje tašky. Trochu kulčasák z tohohle století.

 2. Martinus.cz

Knihkupectví. To si představíte pyramidy z neprodaných knih, nepříjemnou obsluhu, smrad a ticho. Martinus.cz je knihkupectví internetové a ukazuje, že čtení je sakra super. Dělají desítky postranních projektů. Za knihami, které je inspirováno Humans of New York, Knížní šifru nebo souboje literárních postav téměř ve stylu Mortal Kombat. Dělají ale taky boží designové plakáty do domácnosti s citáty slavných spisovatelů. Na sociálních sítích to rozjíždí ve velkém. Ano, tihle šprti jsou fakt dobrý.

 3. Hot Dudes Reading

Knížky na Instagramu, to jsou často jenom vyfocené obálky. Z toho si sedne na zadek málokdo. Jenomže ejhle, najdete i lepší věci. Projekt Hot Dudes Reading (https://instagram.com/hotdudesreading/) postuje fotky týpků z newyorského metra. Co mají ti kluci společného? Holky z nich vlhnou a zároveň čtou. Vypadá to, že za chvíli vám sukně nedá, pokud nebudete mít přečteného aspoň Foglara. Měli byste to vědět dopředu, protože zrovna tohle se blbě dohání na poslední chvíli.

 4. #LiterarySwag

Yahdon Israel. Asi vám to jméno nic neříká. Je to docela obyčejný týpek z New Yorku. Trochu spisovatel, trochu scénárista, prostě klasická nerozhodná umělecká duše, která nakonec skončí na perníku a odstěhuje se do Baltimoru, kde umře v jedné z postranních ulic a všimnou si toho jenom okolo letící holubi. Jenomže pozor, Yahdon Israel je trochu jiná liga. Založil hashtag #LiterarySwag. To sice není nic zásadního, jenomže on se snaží nastartovat kulturní revoluci, v níž bude ukazovat, že literatura je životní styl. Jak se mu daří? Velký článek na Buzzfeedu a každý den desítky nových fotek na Instagramu. Yahdon yede, už ye tu doba, kdy bez knížky v kabelce budeš out jak raw raut.

5. Poetweet

Drobnost závěrem. Máte Twitter? Pokud ano, staňte se básníkem. Zajděte si na Poetweet (http://poetweet.com.br/?lang=en), zadejte tam svůj twitteří účet, zvolte si formu básně a robot udělá práci za vás. Umí rýmovat a dává to smysl i v češtině. Budete zírat. Když už nic, na pár minut vás to zabaví a v hospodě nad pivem to taky nadělá parádu. Vyzkoušeno. Není zač. Jo a Richard Krajčo s tím prý píše texty pro Kryštof.

 

Autor: Ervín Eragon Quiche

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít