Všichni jsme už slyšeli to nezapomenutelné heslo: „Jste to, co jíte„. Jenže, brali jste ho někdy vážně? Víte, že dodržováním jednoduchých zásad můžete změnit svůj životní styl a dokonce snížit riziko rakoviny? Pojďme si společně připomenout 3 jednoduché důvody, proč bychom se neměli šidit v jídle aneb 3 základy pro zdravý životní styl.

Prázdné sacharidy a nezdravé tuky jsou zabijáci

„Honí tě mlsná? Dej si ovoce.“ Říkávaly maminky. Kéž by si tento odkaz předávaly po generace až do skonání světa…

Vidíte v reklamách to neskutečné množství tyčinek, slazených nápojů, čokolád, bonbónů, žvýkaček, lízátek, sušenek… A dali byste si? Škoda jen, že jsou plné cukrů, umělých sladidel a příchutí, tuků a vůbec všelijakých chemikálií a Éček, které nemají absolutně žádný přínos pro naše tělo.

Fastfood, hranolky, nezdravé jídlo - myboxx

Badziol40 / Pixabay

Když teda nemají žádný přínos, tak ale taky neškodí… omyl! 

Neexistují nepřínosné a zároveň neškodlivé potraviny. Zakopaný pes je v tom, že výrobci zneužívají naší naivitu. Prezentují spoustu potravin, které se tváří jako zdravé, pouze za účelem vysokého výdělku. Po podrobném prozkoumání zjistíte, že zdravé opravdu nejsou. Nejhůře jsou na tom pak samozřejmě děti.

Krásným příkladem jsou rafinované cukry. V jakékoliv podobě prokazatelně způsobují obezitu, deprese nebo problémy s cévami. Zvyšují riziko cukrovky, ale také tvoří kyselé prostředí v těle, které vede k vyššímu výskytu nádorových buněk – ano, čtete správně, cukr může způsobit rakovinu. Palmový olej a jeho nasycené mastné kyseliny zas ucpávají cévy – což může způsobit infarkt nebo aterosklerózu. A to jsou jen dva příklady z nepřeberného množství látek, které zbytečně tělu dodáváme.

Máte rádi sladké? Zkuste například Mousse au Chocolat z našich receptů.

Vymlouvání se na čas je nejčastější chybou

Máte den plný schůzek, uvízli jste v dopravě, zasekli jste se u oblíbeného seriálu nebo jste potkali starého známého a zašli jste na drink? Co teď k jídlu… mražená pizza, balená bageta, nějaký fast food, nebo dokonce nic, to pivo snad bude stačit?

Zaplácnete si žaludek nějakým nesmyslem abyste mu dali pocit plnosti protože nemáte čas? Kdepak moji drazí, šizením si nepomůžete.

Nechybí vám čas, chybí vám jen správný směr. Změňte způsob, jakým přemýšlíte o jídle. Změňte svůj životní styl.

Myslete dopředu, udělejte si takový rozvrh, který vám bude vyhovovat. Neřešte co budete jíst až když dostanete hlad. Je jednodušší vědět předem co si můžete dát, než pak řešit, co všechno byste neměli.

Každý občas trochu zhřeší, nikdo není dokonalý a ani se to po vás nechce. Berte zdravé potraviny jako formu prevence a snažte mít co nejpestřejší přísun. Vybírejte chytře, tělo vám později poděkuje a budete se cítit šťastně a energicky.

Jídlo znamená i společenský život

Většina lidí považuje večeři za rychlou nutnost, aby si pak mohli sednout k televizi a vypnout mozek. Člověk se s nikým nebaví a jen vegetuje. Po těžkém dni proč ne, ale večer by neměl takto vypadat každý den! Takovým přístupem si neprohlubujete vztahy s vašimi blízkými, naopak, můžete se od sebe velmi vzdálit a dostat se pak do fáze, kdy si vlastně nemáte co říct.

Existuje spoustu možností, jak si udělat společenský večer s rodinou nebo přáteli. Jde to i pomocí jídla – zábava, která vás nabije novými dojmy a zkušenostmi. Pořiďte si například Fondue set a naučte se Základní sýrovou omáčku nebo připravte tematický večer s přáteli. Jeden z mých oblíbených je mexický, třeba ho pro vás připravím příště 😉

 

Zkuste společenská jídla aspoň 2-3x v týdnu, ne jen o víkendu, a uvidíte, že to nese hned několik výhod. U „plotny“ se může vystřídat hned celá rodina a pokud začleníte i přátelé, tak z toho může kápnout večeře zadarmo a bez práce!

mexické jídlo, tacos, mexiko - myboxx

stina_magnus / Pixabay

O autorovi

Andrej Alfonso
Foodblogger
Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít