12 Angry Men: geniální konverzační drama
HODNOCENÍ100%
100%Totale score
Waardering gebruiker: (0 Votes)
0%

12 Angry Men (1957)

Zřejmě nejen já nebo má generace má černobílý film nepřímo spojený s řadou starodávných filmů pro pamětníky. Jenže to je obrovská chyba. Existuje nespočet zasádních filmů, které znamenaly výrazný milník nebo jsou prostě jen skvělé, i přestože jsou starší než datum našeho narození. Nebo datum narození našich rodičů. Vždyť vzpomeňme například horor z nejkultovnějších – Psycho, film, který krom barev obsahuje vše, co od dokonalé zábavy očekávate. Tak či onak, člověk stejně může k černobílé kinematografii přistupovat s určitým despektem či rezervami, protože absence barev může být synonymem pro „starodávno“. Dvanáct rozhněvaných mužů je naprosto unikátní, časem prověřená záležitost, která se ke mě po hříchu dostává až s trestuhodně velkým časovým skluzem, ale to je možná jen dobře – některé filmy je dobré nechat uzrát. Na výpravu skoupé, avšak na herecké výkony, silný scénář a pekelně hustou atmosféru bohaté konverzační drama zcela jasným způsobem říká, že není potřeba drahých efektů, kaskadérských výkonů nebo překombinovaných kliček a zvratů na to, aby vás film zasadil do pohovky proklatě hluboko. Hned od prvních okamžiků je jasné, že tu máme co dočinění s poctivým filmařským uměním, protože dlouhé záběry po místnosti, které dávají vyniknout charakterům postav, jež prohlubují atmosféru a přimom nenabízejí byť jediné hercovo zaváhání, jsou opravdový kumšt, který se dneska již téměř nevidí. Dvanáct mužů, vybraných do poroty soudního procesu vraždy, je vybráno tak pečlivě, že každá postava představuje samostatnou jednotku a přesto důležitou součástku celé mozaiky, které reprezentuje celou škálu lidských vlastností a profilů chování. Do toho charismatičtí nebo naopak nesympatičtí zástupci jednotlivých rolí hrají tak přesvědčivě, že v kombinaci se složitě vystavěným scénářem případu, ve kterém každý argument a každá věta jsou tak zásadní, že hýbou celou lavinou emocí, které jsou hnací silou celého filmu. Na svou stranu vás zaručeně strhnou charismatické výkony Henryho Fondy nebo Jiřího Voskovce. Mistrovské dílo hodné vaší pozornosti.

hodnocení: 10 / 10

Info k filmu ZDE.

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít