Start je zpátky

Když v roce 2012 vyšly Windows 8, zcela v nich chyběla klasická nabídka Start, známá z dřívějších verzí. Nahrazena byla novou Úvodní obrazovkou, známou dříve třeba z Windows Phone. Zvedla se ale taková vlna odporu, kterou nikdo nečekal. Lidé nechtěli “barvičky” ani “kostičky”, chtěli zpátky starou nabídku Start. Microsoft se kroutil a ve Windows 8.1 vrátil alespoň tlačítko Start. Uživatelům to pořád bylo málo a tak nakonec ve Windows 10 vrátí nabídku Start úplně. Navíc do ní bude možno přidávat dlaždice s aplikacemi, které používáme nejvíce.
windows10-start

Nový vzhled

Kromě nabídky Start přijdou Windows 10 i s čistším, jednodušším designem, jak je vidět na screenshotech okolo. Také byla zcela zrušena nabídka Charm, tedy nabídka s volbami jako Hledat, Sdílet, Start a Zařízení a Nastavení, odkud šlo počítač vypnout. Tyto volby se přesunuly právě do nabídky Start a zůstaly samozřejmě také jako klávesové zkratky.
windows10-design

Nový prohlížeč

Microsoft po letech konečně přestal vyvíjet nenáviděný Internet Explorer a přišel se zbrusu novým prohlížečem. Má jméno Microsoft Edge, známý dříve pod kódovým označením Project Spartan. Musíme si počkat na finální verzi Windows, ale zatím vypadá rozhodně zajímavě.

windows10-edge

Virtuální plochy

Úplnou novinkou ve Windows 10 budou virtuální plochy, které vám usnadní práci s více otevřenými aplikacemi najednou. Nemusíte hledat aplikaci dole na liště, ale jednoduše přepnete na další obrazovku, jako třeba na Linuxu. V práci s plochami pomáhají náhledy ve spodní části obrazovky, podle kterých snadno poznáte, na které ploše máte co spuštěno. Pomocí spodního pásu lze také přidávat a samozřejmě virtuální plochy odebírat.

windows10-plochy

Cortana

Osobní asistentka, podobně jako třeba Siri ze zařízení iOS. Řeknete: “Cortano, kolik je hodin?”, “Cortano, pošli e-mail” a podobně. Jméno Cortana je odvozeno od umělé inteligence ze série her Halo. Bohužel, Cortana zatím mluví jenom anglicky, francouzsky, německy, španělsky, italsky a čínsky (mimochodem v Číně se jmenuje Xiao Na). Na češtinu si zatím budeme muset počkat.

Legalizace starých Windows

Máte nelegální kopii Windows 7 nebo Windows 8.1? Microsoft přišel se zajímavým řešením a to, že upgradem na Windows 10 nelegální kopii legalizujete. Není důvod tuto jedinečnou možnost nevyužít! Nicméně Microsoft tuto zprávu nejdříve vypustil a poté jí po čase sám vyvrátil. Takže si musíme počkat na finální verzi, jak to bude doopravdy.

Windows 10 budou zdarma

Ano, je to tak. Pro uživatele systému Windows 7 a Windows 8.1 budou Windows 10 zcela zdarma. Microsoft chce tímto krokem masově rozšířit nový systém na co nejvíce počítačů. K tomu by mohl také pomoci fakt, že

Windows 10 budou poslední Windows!

Systém Microsoft Windows bude od teď chápán jako služba. To znamená, že aktualizace už nebudou uvolňovány hromadně jako teď každé druhé úterý v měsíci, ale okamžitě, jak budou hotové. Těžko říct, jak to bude s názvem. Možná se dočkáme něčeho podobného, jako u konkurenčního Mac OS X – 10.1, 10.2 a podobně. Nebo Microsoft od označení upustí úplně a budeme používat prostě Microsoft Windows. Už žádné další označení.

Stejné nároky na hardware

Každá generace Windows zvyšovala nároky na hardware. Dost často jste se kvůli novým Windows nevyhnuli nákupu nových komponent nebo v některých případech i celého počítače. Windows 10 jsou ale stejně náročné, jako aktuální Windows 8.1. To znamená – málo. Stačí procesor s frekvencí 1 GHz a 1GB operační paměti pro 32 bitovou verzi a 2 GB operační paměti pro 64 bitovou verzi. Toto jsou samozřejmě minimální nároky, které ale splňuje v dnešní době každý počítač. Jediné, co si musíte případně zřídit, je účet Microsoft, kterým se budete přihlašovat.

Už brzy!

Možná jste si všimli, že se vám dole na liště objevila ikonka, vyzývající k rezervaci Windows, až bude hotový. Microsoft Windows 10 totiž vychází29. července 2015!

O autorovi

Myboxx
Lifestyle Web

Exkluzivní web o kultuře, společnosti a lidech. Vše co žijeme, co jsme a čeho jsme součástí. Myboxx - můj svět!

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. more information

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Zavřít